Služby
Syndrom Vyhoření

Syndrom vyhoření na mateřské. Problém, o kterém se nemluví!

10.2.2025
Autor:
Kateřina

Mateřství máme spjato s pocitem naplnění a mělo by patřit k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Nesmíme ale zapomínat, že je také náročné a vyčerpávající. Ač se tedy času s malým dítětem, kdy žena nepracuje říká mateřská dovolená, k dovolené má velmi daleko. A proto není divu, že celá řada maminek brzy začne zažívat syndrom vyhoření…

Syndrom vyhoření není výsadou jen pracujících

Možná si říkáte, že syndromem vyhoření přeci trpí lidé, kteří chodí do práce, které je příliš stresuje a vyčerpává. A máte samozřejmě pravdu. Avšak mateřství je také práce. A to taková, od které si po 8 odpracovaných hodinách pět dní v týdnu neodpočinete.

Proč jsou maminky vyčerpané

Říká se, že těhotenství je krásný čas. Toto tvrzení nechceme rozporovat, ale je třeba připomenout, že pro řadu žen není tak úplně procházkou růžovým sadem.

Nevolnosti, bolesti, rostoucí bříško, snížená mobilita, únava… 9 měsíců s miminkem v bříšku a následný porod - to není málo. Jenže porodem to nekončí.

Hned jak se miminko narodí, začne věčný kolotoč krmení, přebalování, převlékání, chození na procházky, noční buzení… A nalijme si čistého vína, obvykle tato starost padá právě na ty ženy, které neměly ani chvilku se vzpamatovat a zpracovat svůj zážitek z porodu.

Ale ani péčí o malé miminko to nekončí. Jakmile se začne batolit a chodit, vyžaduje dítě čím dál více pozornosti. Je potřeba ho nějak zabavit, učit ho o světě, zvládat jeho hlasité projevy a možná do toho všeho pořídíte i sourozence. Péče o dítě je nepřetržitá a často se zdá, že den má příliš málo hodin a zároveň nikdy nekončí.

Co je syndrom vyhoření na mateřské

Syndrom vyhoření na mateřské je stav fyzického, emocionálního a mentálního vyčerpání, který se objevuje u matek v důsledku dlouhodobého stresu a tlaku spojeného s péčí o dítě. Matky, které trpí syndromem vyhoření, se cítí vyčerpané, frustrované, ztrácejí radost z mateřství a mohou mít pocity viny a selhání.

Příznaky syndromu vyhoření na mateřské

  • Fyzické vyčerpání: Neustálý pocit únavy, nedostatek energie, problémy se spánkem.
  • Emocionální vyčerpání: Pocity podrážděnosti, úzkosti, smutku, beznaděje, ztráta zájmu o aktivity, které dříve matku bavily.
  • Mentální vyčerpání: Problémy s koncentrací, pamětí, rozhodováním, pocity zmatenosti a neschopnosti zvládat úkoly.
  • Ztráta radosti z mateřství: Pocity viny, že matka necítí k dítěti lásku a radost, jakou by "měla".
  • Izolace: Pocit osamění, ztráta kontaktu s přáteli a rodinou.
  • Fyzické problémy: Bolesti hlavy, zažívací potíže, oslabená imunita.

Nevyspání a věčný zápřah mohou vést k insomnii a syndromu vyhoření. (foto:Unsplash.com)

Proč maminky na mateřské trpí syndromem vyhoření?

Péče o dítě je 24/7 a často se matka nemůže spolehnout na pomoc partnera nebo rodiny. Bohužel, v našich zeměpisných podmínkách se k rodičovství stále ještě přistupuje tradičně a tedy tak, že tatínek s péčí o dítě a domácnost nepomáhá vůbec nebo jen do určité míry. Chodí přeci do práce a musí být odpočatý.

Jenže pokud nemá čas se pořádně vyspat maminka, brzy začne trpět nedostatkem spánku. Spánková deprivace je jedním z nejčastějších spouštěčů vyhoření.

Mateřství je přináší obrovské změny a vyžaduje od ženy sílu a schopnost rychle se na situaci adaptovat. Společnost  však často vytváří nerealistické představy o "dokonalé matce", což vede k pocitům viny a selhání. Zvláště v době instagramu, který je plný usměvavých instamaminek s naklizenými byty v zářivě bílém oblečení.

Maminky na mateřské se také často cítí izolovaně a osaměle. Jejich svět je jejich dítě a domov, nemají čas jít samy ven s kamarádkami. A řekněme si to upřímně, pokud kamarádky také nemají stejně staré děti, mohou si přestat rozumět a ztratit kontakt.

Jak bojovat se syndromem vyhoření na mateřské?

  • Je třeba se naučit požádat o pomoc. Péči o dítě nemůže zvládnout člověk sám. Do celého procesu je třeba zapojit partnera, popřípadě i rodinu. Jestliže nejsou k dispozici hlídací babičky a dědečkové, lze najmout chůvu.
  • Čas pro sebe. I když je to těžké, maminka by si měla během dne (nebo alespoň týdne) najít čas na aktivity, které ji baví a dělají jí radost.
  • Nebát se emocí: Je v pořádku cítit se vyčerpaně, frustrovaně nebo smutně. Je potřeba mluvit o svých pocitech s partnerem, kamarádkou nebo terapeutem.
  • Podpora lidí, kteří rozumí:  Existují nejrůznější mateřské skupiny či online komunity. Pomoci ale může i psychoterapeut.
  • Péče o  sebe: Zdravá strava, pravidelný pohyb, meditace s dostatek spánku jsou nejlepší prevencí.
  • „Supermatka“ neexistuje. Nikdo není dokonalý a je v pořádku dělat chyby.

Mateřství je náročné a my bychom si to jako společnost měli konečně uvědomit. Jestliže chceme v parcích a doma vídat usměvavé maminky překypující láskou ke svým potomkům, nesmíme na ně klást přehnané nároky a taky jim (nejen občas) pomoci!