Služby
Podnikání

OSVČ první rok podnikání. Co vás čeká?

9.1.2025
Autor:
Kateřina

Nový rok je tady a možná jste se právě i vy rozhodli začít od začátku a dát se na dráhu podnikání. Být podnikatelem a pracovat na svém je skvělé a smysluplné, avšak vyznat se ve všech provozních věcech je někdy složité. Jak tedy vypadá první rok podnikání a co vše si musíte pohlídat? Pojďme se na to společně podívat!

Co nebo kdo je OSVČ?

Osoba samostatně výdělečně činná, tedy OSVČ, je fyzická osoba, která zajišťuje své příjmy buď samostatnou výdělečnou činností ( např. freelanceři) či vlastního podnikání. Pokud jste tedy OSVČ, je jen na vás, jakou práci a za jakých podmínek budete vykonávat. Jedním z rozdílů mezi OSVČ a zaměstnancem je ten, že nepracuje na plný úvazek a není v pracovněprávním vztahu s jinou osobou. Jinými slovy: pokud jako volnonožec pracujete pro nějakou firmu, je vaším klientem, ne zaměstnavatelem.

Kdo se může stát OSVČ?

Stát se OSVČ není vůbec komplikované a prakticky se jí může stát každý, kdo splňuje zákonné podmínky, mezi ty patří:

  • Plná svéprávnost (Osoba starší 18 let soudně uznaná za svéprávnou)
  • Bezúhonnost (Čistý trestní rejstřík v souvislosti s podnikáním)
  • Odborná způsobilost (Tato podmínka platí jrn pro některé živnosti, například řemesla, u kterých je vyžadováno odborné vzdělání či praxe.)

Živnosti se podle podmínek dělí na více typů, jsou to:

  • Volné živonosti (stačí splnit obecné podmínky)
  • Řemeslné činnosti (je potřeba odborná způsobilost - vyučení nebo maturita v oboru)
  • Vázané činnosti ( je potřeba koncese sebo zvláštní oprávnění)
  • Koncesované živnosti (vyžadují koncesi)

Více se o založení živnosti dozvíte v článku Jak začít podnikat. Pamatuje také. Že jako OSVČ budete mít povinnost používat datovou schránku a veškerá komunikace s úřady bude probíhat právě skrze ní.

Co všechno jako OSVČ budete potřebovat

Základem podnikání sám na sebe je živnostenský list, tím to ale nekončí, nýbrž začíná. Jako OSVČ vám bude registrací k živnosti přiděleno IČO (identifikační číslo) a DIČ (daňové identifikační číslo).

DIČ bývá zpravidla přiděleno automaticky, avšak například cizinci s ním mívají potíže. Ujistěte se tedy, že ho máte, povinnen je ho mít totiž každý, kdo je plátcem daně z příjmu a/nebo DPH. DIČ získáte od finančního úřadu také při založení firmy. A k čemu vlastně je?

Slouží jako identifikátor při komunikaci s finančním úřadem, uvádí se na veškerých daňových dokladech (faktury, daňová přiznání) a používá se také při obchodních transakcích. Rámci EU pro identifikaci plátců DPH.

Další věcí, kterou budete potřebovat, jestliže se rozhodnete podnikat, je oddělený bankovní účet. Míchat vlastní finance s podnikovými totiž skutečně není dobrý nápad a mohlo by vám to jednou skutečně zkomplikovat účty! A proto si také nezapomeňte vést účetnictví, v ideálním případě si na to najměte specialistu, který se vyzná a následně vám pomůže s vyplněním daňového přiznání.

Nezapomeňte také, že jako OSVČ budete muset platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Jejich výši vám obě instituce sdělí po registraci, případně si můžete informace nalézt na webu. Pro rok 2025 se platí 4759 Kč měsíčně ( 57 108 Kč/rok) za sociální pojištění a 3 143 Kč měsíčně (37 716 Kč/rok) za zdravotní pojištění.

Kdo je plátcem DPH?

Daň z přidané hodnoty (DPH) je pro řadu začínajících OSVČ velkým otazníkem. Jsem plátcem, nebo ne?

Povinnost registrace k DPH mají ti, jejichž obrat po sobě 12 kalendářních měsíců překročí zákonem stanovený limit, který je aktuálně 2 000 000 Kč. Stejně tak se k DPH musíte přihlásit,je-li vaše podnikání specifické a zahrnuje například dovoz zboží ze zemí mimo EU.

Registrovat se k DPH můžete i dobrovolně, dříve než dosáhnete limitu. To se vyplatí například v případě, kdy je většina vašich odběratelů plátci DPH a vy tak můžete uplatňovat odpočet DPH z nákupů. Kromě toho vám může platba DPH přinést lepší pozici na trhu, zejména při jednání s velkými firmami.

Být plátcem DPH má však i své nevýhody. Je jimi například více administrativy, povinnost vést přesnější účetnictví a též se může snadno stát, že špatně vypočtete odvod DPH.

Jako plátce DPH musíte odvádět státnímu rozpočtu daň z přidané hodnoty, kterou jste vybrali od svých zákazníků. Pravidelně musíte podávat i daňová přiznání k DPH a vždy uvádět informace o DPH na vystavených fakturách.

Uplatňování výdajů v prvním roce podnikání

Velkým strašákem začínajících podnikatelů je výpočet daně. Jak je to s výdělky a výdaji?

Hlavní daní, která se vás bude týkat je 15% (či 23 %) daň z příjmu fyzických osob. To znamená, že si budete muset spočítat veškeré své reálné příjmy v uběhlém roce, odečíst od nich výdaje a z výsledného zisku odečtete 15 či 23 %, které odvedete státu. Čím vyšší máte výdaje, tím nižší je váš celkový zisk, ze kterého odvádíte daň. Při vyplňování daňového přiznání však zjistíte, že existuje více možností, jak výdaje stanovit.

  • Procento z příjmu

V tomto případě evidujete pouze své příjmy, nikoliv výdaje. Zákon o daních z příjmu stanovuje pro jednotilivé druhy příjmů výši procenta výdajů dle oborů:

  • Zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství, řemeslné živnosti - 80 % (maximálně lze uplatnit 1600 000 Kč)
  • Ostatní živnosti - 60 % (maximálně lze uplatnit 1 200 000 Kč)

Dále je možné uplatnit 40 % na výdaje do výše 800 000 Kč na příjmy z jiného podnikání dle zvláštních předpisů, příjmy z užití či poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví a autorských práv, příjmy z výkonu nezávislého povolání, které není živností ani podnikáním. Do této kategorie také spadají znalci, tlumočníci, zprostředkovatelé kolektivních sporů, zprostředkovatelé kolektivních a hromadných smluv podle autorského zákona, rozhodčí, insolvenční správci.

30 % do výše 600 000 Kč výdajů lze uplatnit na příjmy z pronájmu zařazeného v obchodním majetku a příjmy z pronájmu (§ 9 zákona o dani z příjmu).

  • Daňová evidence

Pokud chcete započítat reálné výdaje, musíte si vést daňovou evidenci a uchovávat tak veškeré účtenky. Kromě toho evidujete i svůj majetek, pohledávky a závazky. Vést si daňovou evidenci je výhodné pro ty, jejichž skutečné výdaje jsou vyšší než ty, které se dají uplatnit paušálem.

  • Účetnictví

Další možností je vést i účetnictví, které eviduje jak reálné výdaje, tak i náklady. Pro první rok podnikání tuto možnost ale vzhledem k složitosti nedoporučujeme.

  • Paušální daň

Jestliže nečekáte vyšší obrat než 2 milony korun ročně, můžete vstoupit do režimu paušální daně. Jednou platbou tak vyřešíte jak daň z příjmu, tak i sociální a zdravotní pojištění. Výše daně závisí na výši vašich přijmů, které jsou rozděleny do tří pásem:

  1. pásmo - 8 716 Kč měsíčně (104 592 Kč ročně)
  2. pásmo - 16 745 Kč měsíčně (200 940 Kč ročně)
  3. Pásmo - 27 139 Kč měsíčně (325 668 Kč ročně)

Jestliže se rozhodnete přihlásit k paušální dani (můžete tak učinit vždy od 1. do 10.1.), nemusíte podávat daňové přiznání. Avšak doporučujeme si první rok vyzkoušet v normálním režimu a ověřit si tak, zda se vám paušál vyplatí. Ve svém prvním roce se k paušální dani můžete přihlásit i v průběhu roku, nejpozději však do dne zahájení podnikání.

Kterou variantu tedy zvolit? Zkuste si připravit co nejpodrobnější odhad vašich budoucích příjmů a nákladů a vyberte si variantu, která je pro vás nejvýhodnější. Jestliže se přeci jen rozhodnete pro registraci k paušální dani, doporučujeme si bokem dělat evidenci výdajů, abyste do dalšího roku ověřili, že je paušál pro vás skutečně výhodný.

Placení daně z příjmu v prvním roce

Jednou z častých dezinformací je, že v prvním roce podnikání je OSVČ osvobozena od daně z příjmu. Není tomu tak! Pouze ji platí až v následujím roce. (Začnete-li tedy podnikat v lednu 2025, zaplatíte daň za rok 2025 na jaře roku 2026)

Dobrou praxí je tedy na daň šetřit v průběhu roku. Pokud vám pak vyjde daň vyšší než 30 000 Kč, v následujícím roce budete muset začít platit pravidelné zálohy na daň z příjmu. Při dani nižší než 30 000 Kč budete opět platit jednorázově na jaře přišího roku.

A ještě jedna informace na závěr - pokud ve vašem podnikání budete využívat nákladní auto, přihlásit se též musíte k silniční dani.