Novoroční deprese - jak s ní bojovat a předcházet jí?
Nový rok, nový začátek. Asi není člověka, který by si někdy neřekl, že od ledna nového roku bude dělat všechno jinak a lépe. Jenže paradoxně v některých z nás toto období nových možností a předsevzetí vyvolává negativní pocity, které vedou k novoroční depresi. Co to je a jak s ní bojovat?
Co je to novoroční deprese
Novoroční deprese je fenomén, který se může zdát na první pohled jako pouhý zimní splín nebo dočasná nálada. Ve skutečnosti se však může jednat o projev mnohem hlubších procesů, které se odehrávají v naší psychice.
Proč novoroční deprese vzniká?
Novoroční deprese má řadu příčin. Leden a únor jsou náročné měsíce - je stále zima, málo světla. Máme méně energie a vitaminů v těle. Obvykle již chceme dělat spoustu věcí, které jsme nemohli od konce podzimu a to nás frustruje.
Na vině ale také jsou Vánoce a oslavy Silvestra. Po celý prosinec zažíváme určitou euforii ze dvátků, setkáváme se s lidmi, máme spoustu sociálního kontaktu. S novým rokem se ale rodiny rozejdou, všichni se věnují práci a jiným povinnostem a zůstává tak pocit osamění a smutku po krásném období Vánoc. Nebo jsme prostě ze všech těch lidí unavení a nechceme nikoho vidět.
S Vánoci také souvisí velké finanční výdaje, často i půjčky, které nás v novém roce prostě „doženou“ a stresují. K prvnímu lednu se obvykle také zvedají ceny záloh na zdravotní a sociální pojištění, tím pádem i ceny dodavatelů. Nový rok tedy může začít obavami, že nebudete mít na potraviny či vybavení do školy pro děti.
A v neposlední řadě nás mohou deprimovat naše vlastní novoroční předsevzetí. 1.1. jsme namotivovaní, natěšení, jak konečně tento rok zhubneme, budeme každý den meditovat, začneme nějaký projekt… Jenže se nám to obvykle již v únoru nějakým způsobem zkomplikuje a elán a nadšení ke změně je pryč. A přijdou pocity smutku a úzkosti, že zase další rok se vám něco nezdaří.
Jak s novoroční depresí bojovat?
Novoroční deprese postihuje spoustu lidí - pokud se tedy hned ze začátku nového roku necítíte ve své kůži, zažíváte pocity smutku, zklamání a únavu, nejste jediní na světě. Avšak to neznamená, že byste měli tyto pocity ignorovat. Naopak! Netrapte se a vyhledejte odbornou pomoc, trvá-li tento stav déle než pár dní.
- Buďte na sebe hodní -Neporovnávejte se s ostatními a nebičujte se za něco, co se vám nepodařilo. Velké změny se podaří málokdy hned. Chce to čas. Krůček po krůčku se vám to jistě podaří!
- Věnujte se fyzické aktivitě - Neseďte celé dny jen doma či v kanceláři u počítače. Protáhněte se každý den delší procházkou nebo se věnujte nějakému sportu. Fyzická aktivita do vašeho těla vyplaví endorfiny a budete se cítit lépe! (A navíc díky tomu i shodíte nějaké to kilo a posílíte svaly)
- Choďte ven- I když je venku chladno, alespoň chvilka na vzduchu vás osvěží a nabudí k lepším myšlenkám.
- Zlepšete svůj jídelníček - Vyhýbejte se těžkým a sladkým jídlům a zařaďte do svého jídelníčku více vlákniny, ovoce, zeleniny. Strava má obrovský vliv na naši náladu a úroveň energie!
- Dopřávejte si dostatek spánku.
- Pěstujte sociální kontakty - Nevyhýbejte se přátelům ani rodině, i když můžete mít pocit, že přes svátky jste se viděli až až. Člověk je tvor společenský a potřebuje sdílet a zažívat něco nového.
- Najděte si nové koníčky - Vyzkoušejte něco nového, co vás bude bavit a zároveň to není nijak komplikované. Zkuste třeba začít kreslit nebo psát krátké příběhy. Jen tak pro sebe!
- Zařaďte do svého dne čas na relaxaci - naučíte se správní dechové techniky, mindfulness, meditaci nebo jógu. Věnujte nějaký čas jen sami sobě a svému duševnímu zdraví!
Jak novoroční depresi předcházet?
Ještě lepší, než s novoroční depresí muset bojovat je naučit se jí předcházet. Teď, když už víte, že něco takového existuje a může vás to zasáhnout, můžete se depresi bránit.
- Stanovte si realistická předsevzetí.
Chtít uběhnout v novém roce maraton je krásný cíl, ale pokud jste minimálně v předešlém roce neběhali a netrénovali dlouhé vzdálenosti, pravděpodobně se vám to nepodaří. Místo maratonu si tedy raději vytyčte za cíl běhání alespoň 2x do týdne.
Malé cíle jsou vždycky lepší než velké cíle. Dají se totiž splnit a namotivují nás pak k dalším, větším výkonům.
2. Plánujte si příjemné činnosti
Po vánočním volnu vás nečeká nic až do léta? Nedivte se, že se cítíte deprimovaní. Naplánujte si třeba víkendové výlety, pořiďte si permanentku do divadla, naplánujte si, které nové filmy chcete vidět. Začněte s přáteli hrát D&D a naplánujte si herní setkání. Život není jen práce a pět týdnů dovolené. Život je i to mezi tím.
3. Pečujte o své duševní zdraví po celý rok
Nezapomínejte v pracovním stresu na sebe a na své koníčky. Pravidelně se věnujte relaxaci a aktivitám, které vás baví. Zkuste méně sledovat zprávy a jen tak bezduše skrolovat na sociálních sítích. Internet je plný negativity, kterou nepotřebujete. Pokud vás něco trápí, začněte docházet na terapii. Budete díky tomu šťastnější a odolnější.
4. Neizolujte se
Najděte si alespoň jednou do týdne chvíli na kafe s přáteli či navštivte rodinu. Kontakt s lidmi, kteří vás mají rádi vám pomůže k dobré náladě. A možná vás i mohou vaši blízcí namotivovat i podpořit ve vašem úsilí něco změnit.
5. Pracujte na sobě
Chybí vám k povýšení nějaký důležitý skill? Máte emoční trauma, které vás omezuje? Chtěli jste se vždycky něco naučit, ale máte pocit, že je „pozdě“? Nikdy není pozdě. Nejhorší, co se může člověku stát je, když přestane růst. Zapracujte na tom, co vás omezuje a těšte se z malých úspěchů!