Služby
Emoce

Jak na emoční přecitlivělost?

10.1.2025
Autor:
Kateřina

Emoce má každý člověk, a to dokonce i takový, který se chová jako robot. Každý je prožíváme jinak - někdo více, někdo méně. V tomto článku se budeme zabývat emoční přecitlivělostí, vysvětlíme si, co to vlastně a jak ji zvládnout. Jste připraveni?

Co jsou to emoce?

Emoce jsou často skloňovaný výraz, víte ale, co to vlastně je? Jedná se o komplexní psychické a fyziologické reakce na údalosti, které pro nás mají význam. Emoce jsou subjektivními prožitky, které se projevují jak v naší nmysli, tak i v našem těle i chování. Každý z nás je prožívá jinak do hloubky.

Díky emocím  se můžeme orientovat ve světě a komunikovat s ostatními. Svými emočními projevy vyjadřujeme, co se v nás odehrává a stejně tak můžeme pochopit, co se děje v druhých. Když například někdo pláče, víme, že zrovna prožívá negativní emoce jako je smutek či bolest. (Samozřejmě lze plakat i radostí a dojetím, avšak takový pláč vypadá jinak.)

Emoce také mohou být našim motivátorem k dosahování cílů či naopak nás odrazovat od určitých činností. Kvůli emocím také často děláme činy, které mohou být pro ostatní nepochopitelné. Znáte to „udělal jsem to z lásky“.

Jak se emoce projevují?

Už jsme zmínili, že jedním z projevů emocí je pláč. Emoce se však projevují na více úrovních:

  • Fyzicky: červenání, třes, pocení, zrychlený tep, pláč
  • Mentálně: myšlenky, vzpomínky, úsudky spojené s danou emocí
  • Behaviorálně: výrazy obličeje, gesta, tón hlasu, chování

Co je to emoční přecitlivělost

Člověk, který je emočně přecitlivělý prožívá veškeré emoce (pozitivní i negativní) velmi intenzivně. Pro někoho je to dar a superchopnost, jiné však jejich prožívání může v každodenním životě značně zatěžovat.

Lidé s emoční přecitlivělostí jsou totiž velmi empatičtí - dokáží se silně vcítit do pocitů druhých. Díky, nebo kvůli tomu pak mají tendence brát vyšší ohledy na ostatní a pomáhat, zároveň však na sebe vztahují problémy a negativní myšlenky či pocity druhých. A samozřejmě je ostatní mohou takto snadno využívat.

Jak se projevuje emoční přecitlivělost?

Emoční přecitlivělost se projevuje různě, kromě intenzivního prožívání emocí jako je radost, smutek či hněv a zvýšené empatie svou zvýšenou převitlivělost poznáte podle:

  • Citlivost na kritiku - negativní zpětná vazba pro vás může být velmi bolestivá a třeba vás i rozpláče.
  • Potřeba soukromí - hlučné či velké skupiny lidí jsou pro vás vyčerpávající a cítíte, že se chcete někam schovat a být v klidu.
  • Tendence k přemýšlení- často přemýšlíte o tom, co se dělo v minulosti a o budoucích možnostech.

Emoční přecitlivělost je tedy náročná - může vás obtěžovat, že vás rozpláče každé smutné či naopak emotivní video, můžou vás psychicky vyčerpávat emoce druhých. Avšak má i své výhody.

Výhody emoční přecitlivělosti

Emoční přecitlivělost je součástí vaší osobnosti a  může být superschopností. Má totiž i řadu pozitiv, například:

  • Tvorba hlubokých, autentických mezilidských vztahů díky schopnosti empatie
  • Zdroj inspirace pro kreativitu
  • Schopnost všímat si a vnímat jemné nuance situací u lidí

Prožíváte vše (příliš silně?) Emoce se dají zvládnout! (zdroj obrázku: unsplash.com)

Jak zvládat emoční přecitlivělost?

Máte pocit, že vám vaše emoční přecitlivělost život ovlivňuje spíše negativně? Jelikož je vaší součástí, není úplně možné se jí zbavit, a jelikož má i své benefity, ani by to nebylo dobré. Můžete se však naučit svou přecitlivělost zvládat a ovládat tak, aby vás neomezovala a nevyyčerpávala. Jak na to?

Techniky relaxace a uzemnění

  • Dechová cvičení - Jak na dechová cvičení? Soustřeďte se na svůj dech. Zhluboka se nadechněte a vydechněte. Postupně nechávejte vaše myšlenky odplout pryč z vaší hlavy. Více se o vlivu správného dýchání dozvíte v rozhovoru s instruktorem školy dechu Jakubem Pelikánem.
  • Progresivní relaxace svalů - Napněte a uvolněte postupně všechny svalové skupiny ve svém těle.
  • Mindfulness - Naučte se soustředit na přítomnost okamžiku. Všímejte si svých pocitů, myšlenek a tělesných vjemů.
  • Jóga a tai chi - Kombinace fyzické aktivity s relaxací zvyšuje tělesné uvědomování. O józe se můžete dozvědět více v rozhovoru s instruktorkou Sárou Tichou.
  • Vizuální techniky - Představujte si klidné místo nebo situaci, která vám přináší pocit.

Strategie pro ovládání emocí

  1. Identifikujte své spouštěče silných emočních reakcí.
  2. Zahrňte do svého dne pozitivní afirmace, které vám pomohou usměrnit negativní myšlenky. ( viz Pozitivní afirmace na každý den v roce 2025)
  3. Naučte se vyjadřovat své potřeby a pocity a upřednostňujte sebe před ostatními. Osvojte si asertivní komunikaci a naučte se říkat ne.
  4. Chraňte svůj osobní prostor a čas. Naučte se stanovit hranice.
  5. Osvojte si techniky (například dechová cvičení či meditace proti stresu), které vám pomohou lépe zvládat stres. Stačit může ale i jen pravidelná fyzická aktivita.

Změny životního stylu

Ačkoliv lidé s emocemi často spojují srdce a mozek, důležitým orgánem pro emoce jsou také naše střeva. Jste to, co jíte.

Některé potraviny totiž mohou velmi ovlivnit vaši náladu. Je to tím, že některé obsahují látky, které podporují tvorbu neurotransmiterů, jako je je serotonin či dopamin. Některé mají schopnosti snižovat záněty v našem těle. Vašim cílem by tedy mělo být udržovat vyvážený střevní mikrobiom, ve kterém se právě tvoří neurotransmitery. Mějte však na paměti, že existují i potraviny a látky, které vaši náladu mohou ovlivnit negativně. Těm byste se měli vyhýbat.

Potraviny, které mají pozitivní vliv na naši náladu:

Ryby: Obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou spojeny se zlepšenou náladou a sníženým rizikem deprese.

Ořechy a semena: Jsou bohaté na zdravé tuky, vlákninu a vitaminy skupiny B, které podporují tvorbu serotoninu – hormonu štěstí.

Bobulové ovoce: Obsahují antioxidanty a vitamíny, které pomáhají chránit mozek a zlepšují náladu.

Čokoláda: Hořká čokoláda obsahuje antioxidanty a stimuluje produkci endorfinů, což vede ke zlepšení nálady.

Banány: Jsou bohaté na tryptofan, který se v těle přeměňuje na serotonin.

Oves: Obsahuje komplexní sacharidy, které poskytují stálý zdroj energie a zlepšují náladu.

Listová zelenina: Je bohatá na vitamíny a minerály, které podporují celkové zdraví a mohou mít pozitivní vliv na náladu.

Fermentované potraviny: Probiotika obsažená v jogurtu, kefíru a kimchi mohou zlepšit střevní mikrobiom a ovlivnit tak i naši náladu.

Naopak bychom se měli co nejvíce vyhýbat zpracovaným potravinám, které obsahují velké množství cukru, soli a nezdravých tuků, které mohou způsobit výkyvy nálady a zhoršit celkové zdraví. Stejně tak alkohol a kofein mohou v nadměrném množství mohou způsobit úzkost, nespavost a další problémy.

Kromě správné stravy se soustřeďte i na svůj spánek. Lidé, kteří nespí dostatečně mají zhoršenou emoční labilitu.

Terapie a odborná pomoc

Někdy je emoční přecitlivělost tak vážná, že je třeba vyhledat odbornou pomoc. Není se za co stydět! Možná máte nějaké emoční trauma, které ve vás neustále vyvolává nepřiměřené reakce. Najít řešení vám může pomoci:

  • Kognitivně-behaviorální terapie (KBT): Pomáhá identifikovat a změnit negativní myšlenkové vzorce, které přispívají k emocím.
  • Dialektická behaviorální terapie (DBT): Zaměřuje se na rozvoj dovedností pro regulaci emocí, toleranci vůči stresu a mezilidské dovednosti.
  • Mindfulness-based stress reduction (MBSR): Kombinuje mindfulness meditaci s jógovými prvky pro redukci stresu.

Emoční přecitlivělost není problém. Je vaší součástí a věřte, že když si osvojíte výše zmíněné strategie, bude pro vás už jen superschopností!