Služby
Seberozvoj

Co jsou to afirmace a jak nám můžou pomoci?

23.11.2024
Autor:
Kateřina

Dnešní doba je plná stresu a negativity, proto pokud chceme být šťastnější, musíme si trochu více pomoci. Chcete zlepšit svou psychickou pohodu a dosáhnout svých cílů? Jedním ze způsobů, jak to zvládnout jsou právě afirmace. V tomto článku si vysvětLíme, o co jde a jak je využít v seberozvoji!

Co je to afirmace?

Afirmace jsoU krátká, pozitivní prohlášení, která opakujeme sami sobě.  Jsou to věty v přítomném čase, takže například pokud chcete zvýšit své seběvědomí, vaše afirmace bude „ Jsem sebevědomý“.

Díky afirmacím můžeme ovlivnit své chování a myšlení. Jsou totiž velmi inspirativní.  Nevěříte? Vyzkoušejte!

Jak afirmace fungují?

Náš mozek je velice flexibilní orgán a můžeme ho tedy celkem snadno cvičit, aby byl efektivnější nebo myslel jinak. Když ho opakovaně zaléváme pozitivními myšlenkami, tedy afirmacemi, vytváříme v něm nové neuronové spoje. Tyto spoje pak posilují naše přesvědčení a pomáhají nám dosáhnout našich cílů.

Odkud se afirmace vzaly?

Kořeny afirmací sahají hluboko do historie a můžeme je najít v různých kulturách a filozofických systémech. Převážně v těch východních jako je buddhismus a hinduismus.

Tato náboženství  totiž zdůrazňují sílu myšlenek a slov. Mantry a modlitby, které se opakují, jsou podobné afirmacím a mají za cíl přinést vnitřní klid a harmonii.

Ačkoli samotný termín "afirmace" je relativně moderní, myšlenka opakovaného vyjadřování pozitivních myšlenek s cílem ovlivnit realitu je stará jako lidstvo samo.

  • Auto sugesce

Francouzský psycholog Émile Coué na počátku 20. století popularizoval koncept auto sugesce, což je proces, při kterém si člověk opakovaně vnukuje určité myšlenky. Jeho práce výrazně ovlivnila rozvoj moderních technik afirmací.

  • Pozitivní psychologie

Současná pozitivní psychologie, která se zaměřuje na studium lidského štěstí a potenciálu, podporuje používání afirmací jako nástroje pro zlepšení duševního zdraví a dosahování cílů.

K čemu jsou afirmace dobré?

Každý den se na nás valí stovky informací. Jelikož negativní zprávy mají větší efekt než-li ty pozitivní, média nás obklopují právě jimi. A pak jsou tady vztahy, ve kterých se ne vždy daří sladit a koexistovat v harmonii, práce stres. To všechno velmi negativně ovlivňuje naše myšlení a náladu.

Jak jsme již zmínili výše, pomocí afirmací můžeme přeprogramovat mozek a tuto negativitu odklonit. Jste-li tedy přirozeně pesimistický člověk nebo si vůbec nevěříte, díky afirmacím to můžete změnit.

  • Afirmace nám pomáhají překonat negativní myšlenky a nahradit je pozitivními.
  • OpakovÁním pozitivních afirmací si budujeme silnější sebevědomí a víru ve vlastní schopnosti.
  • Afirmace nám pomáhají udržet fokus na našich cílech a motivovat nás k jejich dosažení.
  • Pozitivní afirmace mají pozitivní vliv na naši náladu a celkovou pohodu.
zdroj obrázku: Unsplash.com

Jak se pomocí pozitivních afirmací přeprogramovat?

Začněte svou cestu k pozitivitě tím, že se naučíte naslouchat sami sobě. Všimněte si, jak se vyjadřujete o sobě a o svém životě.

„Nestojím za nic“, „Nemám na to“, „Svět je hnusné místo“…   - Tyto negativní myšlenky si zapište a posupně je začněte měnit na pozitivní afirmace. Svůj mindset nezměníte hned - chce to tedy trpělivost a pravidelnost. Budete se totiž muset naučit pracovat se svým podvědomím.

  • Vědomá mysl - Tuto mysl používáme povětšinu našeho bdělého stavu a dokážeme ji ovládat. Můžeme si tedy vyfiltrovat informace a říct si, co chceme a nechceme vnímat.
  • Podvědomá mysl - Tuto mysl používáme v bdělém stavu méně, je to však ta, která přebírá všechny informace z vědomí a rozhodně je nefiltruje. Navíc nedokáže rozlišovat mezitím, co je realita nebo ne. Takže když si do hlavy vezmete, že něco nepůjde, vaše podvědomí to uzná za realitu a bude vás blokovat.

Podvědomí ale není naším nepřítelem. I to můžeme začít ovládat. Skrze svou imaginaci totiž můžeme podvědomí vědomě  přesvědčit, že můžeme dostat to, po čem toužíme.

Jak na afirmace

Chcete to zkusit?

  • Vyberte si správné afirmace: Afirmace by měly být formulovány kladně, jednoduše a s přesvědčením.
  • Opakujte je pravidelně: Čím častěji budete afirmace opakovat, tím větší bude jejich účinek.
  • Věřte v jejich sílu: Je důležité věřit, že afirmace skutečně fungují.
  • Vizualizujte: Při opakování afirmací si představujte, jak se vaše přání plní.

Afirmace si nejlépe napište nebo vytiskněte na papír a umístěte ja na viditelné místo. Můžete třeba zakpuit nějaký afirmační plakát, který bude i skvělým doplňkem.

Psát afirmace doporučujeme i do deníku. Zkrátka musí být pořád s vámi. Opakujte si je několikrát za den.

Příklady afirmací:

„Jsem krásná bytost a zasloužím si být milována“

„Zasloužím si úspěch“

„Jsem zdravý a plný energie“

„Dnešní den je krásný“

Časté chyby a jak se jim vyhnout

I něco tak jednoduchého, jako je opakování si pozitivních frází, lze udělat špatně. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, kterých se lidé začínající s afirmacemi dopouští.

  • Zvoleným afirmacím prostě nevěříme

Afirmace nejsou kouzelné formule. Jsou to nástroje, které vám pomohou změnit vaše myšlení. A proto je důležité, aby byly co nejvíce osobní. Nespoléhejte se tedy na účinek afirmací, které jste našli na internetu a raději si vytvořte vlastní na míru vašim potřebám.

Namísto 'Jsem úspěšná', zkuste například 'Každý den dělám kroky k úspěchu'.

  • Afirmace neříkáme nahlas

Někteří lidé zažívají pocit studu, když mluví sami k sobě nahlas. Afirmace řečení v duchu ale nemají takový účinek. Překonejte pocit „divnosti“ a vyslovte své pozitivní přání klidným, sebevědomým hlasem. A nejlépe před zrcadlem!

Jakmile si vytvoříte zvyk a začnete brát afirmace za své, pocit divnosti už nebudete zažívat.

  • Negativní afirmace

Aby na vás afirmace působily pozitivně, musí pozitivně i znít. Vyvarujte se tedy negativním větám, i když mají za cíl něco pozitivního. Místo „Nemám strach“ si říkejte „Jsem v bezpečí“.

  • Vzdáváme se rychle

Řada lidí vyzkouší afirmace sotva pár dní a hned je shledává neúčinnými. Afirmace jsou ale mentální cvičení. Stejně jako když chcete zhubnout a začnete chodit do fitka, neuvidíte změnu během týdne. Chce to vytrvalost a čas.

  • Nedostatek emocí

Další chybou je bezduché odříkávání afirmací. Ve vašem projevu musí být emoce. Vnímejte své emoce a zkuste si vytvořit přesně takové emoce, jaké chcete cítit.

  • Používání budoucího času

Čas je klíčový pojem. Pokud vaše afirmace začíná budoucím časem, pravděpodobně vaši budoucnost neovlivní. Afirmace vás musí ukotvit v pocitu, že se to děje. „Jsem vděčný, že můžu pracovat na svém snu“ je účinnější než „ Budi slavný“.

  • Příliš mnoho afirmací

Není dobré se přehlcovat a ujišťovat se v 50 věcech za den. Začněte s například 5 prohlášeními a až vám bude líp, vyberte si další. Soustřeďte se na málo a zlepštete hodně!