Co je to overthinking?
Už vám někdo někdy řekl, že nad vším moc přemýšlíte? V tomto článku se dozvíte, jak poznat, zda to skutečně přeháníte a dopouštíte se tzv. overthinkingu. Tento pojem si vysvětlíme a co víc - povíme vám, jak se s ním vypořádat!
Ovethinking. Co to je?
Přemýšlení je přirozenou součástí lidského života. Umožňuje nám řešit problémy, plánovat budoucnost a chápat svět kolem nás. Overthinking je však, jak název napovídá, přemýšlení, které přesahuje zdravé meze.
Je to totiž stav, kdy se naše mysl neustále točí kolem stejných myšlenek, problémů nebo situací. Člověk, který overthinkuje je „uvězněn“ v nekonečné smyčce myšlenek, které se opakují a zesilují. Místo toho, aby se soustředil na přítomný okamžik, se ztrácí v představách o budoucnosti nebo v analýze minulosti.
Jaký je rozdíl mezi overthinkingem a běžným přemýšlením
Běžné přemýšlení se zaměřuje na konkrétní problém či úkol a bývá produktivní - pomáhá nám najít řešení či učinit rozhodnutí. Je tedy obvykle pozitivní a lze velmi snadno přepnout na jiné myšlenky.
Ovethinking je naopak nekonečný cyklus. Myšlenky se neustále točí do kola bez konkrétního cíle. Obvykle se naše mysl zaměřuje na ty nejčernější scénáře a to nás paralyzuje. Nejsme pak tedy schopní nalézat řešení a rozhodovat se.
Jak poznat, že se jedná o overthinking?
V praxi overthinking poznáte dle několika symptomů:
- Cítíte se neustále unavení a vyčerpaní.
- Máte potíže se soustředěním.
- Máte zažívací potíže.
- Často vás bolí hlava.
- Trápí vás úzkost a stres.
- Máte problémy se spánkem.
- Obtížně se rozhodujete.
- Cítíte se izolovaní a osamělí.
Proč k overthinkingu dochází?
Možná jste také už někde četli, že k overthinkingu můžete mít predispozice na základě vašeho znamení zvěrokruhu. Například Panny jsou prý velmi analytické a mají tendence přemýšlet o všech možných scénářích. Zda je na tom něco pravdy, to nedokážeme říct, ale je pravda, že jsou lidé, kteří mají k overthinkování větší sklony. Co tedy overthinking ovlivňuje?
Často ho zažívají lidé, kteří jsou úzkostliví, mají nízké sebevědomí, jsou perfekcionisté nebo pesimisté. Ale může se objevit i tehdy, když nemáme dostatek informací o nějaké situaci. Náš mozek si pak začne vymýšlet různé scénáře, většinou ty nejhorší.
Proč je ovethinking špatný?
Zamýšlet se nad věcmi není nic neobvyklého, ale pokud vaše přemítání přeroste v ovethinking, může mít pro vás nepříjemné následky.
Mohou se totiž dostavit úzkosti (pokud nebyly příčinou overthinkingu), ztráta radosti ze života, která může vést k depresím a v neposlední řadě se může zkreslit vaše paměť a myšlení. V důsledku této změny budete pak vždy očekávat to nejhorší. Stanete se velmi negativním člověkem, jehož blízkost si bude užívat a vyhledávat málokdo.
Jak se zbavit overthinkingu?
Prvním krokem je uvědomit si, že se právě teď nad něčím příliž zamýšlíte. Následně zkuste vaše negativní myšlenky zpochybnit. Máte pádné důvody pro to, abyste očekávali neúspěch či nějakou katastrofu?
Vždycky, když se přistihnete při overthinkingu, pochvalte se za to, že jste tyto negativní myšlenky odhalili. Druhým krokem bude naučit se odvést svou pozornost. To samozřejmě vyžaduje trénink, ale věřte, že je to možné. Zkuste se pustit do nějaké činnosti, která vyžaduje plné soustředění. Například se můžete začíst do knížky nebo se věnovat práci.
Přestat nad věcmi přemýšlet není jen tak, proto si místo plného zákazu pouze určete čas, který se přemítání můžete věnovat. Dejte si třeba 20 - 30 minut denně.
Napište si na papír, co aktuálně potřebujete řešit a nastavte si stopky. Jakmile čas uplyne, papír schovejte a veškeré myšlenky týkající se onoho problému zapuďte postupem zmíněným výše.
Pokud skutečně potřebujete zmíněný problém vyřešit, určete si deadline. To vám pomůže neztrácet čas zbytečným vymýšlením negativních scénářů a budete se soustředit na to, abyste řešení skutečně našli.
Pomoci také může, když si budete plánovat své budoucí aktivity například do diáře. Když budete mít o budoucnosti alespoň hrubou představu, nebude vás tolik stresovat a pomůžete si posunout se dál.
A v neposlední řadě se zkuste smířit s tím, že v životě existuje náhoda a jsou věci, se kterými nic neuděláte, i když byste moc chtěli. Tak proč se jimi trápit?
Trénujte mindfulness
Výborným cvičením na ovládnutí svých myšlenek je mindfulness, neboli technika všímavosti. Jedná se o schopnost věnovat svou pozornost tomu, co se děje právě teď, bez jakéhokoliv hodnocení.
- Meditace: Základem mindfulness je meditace, při které se soustředíme na svůj dech nebo na nějaký konkrétní bod.
- Všímavé dýchání: Zkuste se na několik minut soustředit pouze na svůj dech. Sledujte, jak se váš hrudník zvedá a klesá.
- Všímavé jídlo: Při jídle se soustřeďte na chuť, vůni a texturu jídla.
- Všímavá procházka: Při procházce se soustřeďte na své kroky, na to, jak se vaše nohy dotýkají země, na zvuky kolem vás.
- Všímavé naslouchání: Při rozhovoru s někým se snažte plně naslouchat, bez toho, abyste přerušovali nebo přemýšleli o tom, co řeknete dál.
K čemu je mindfulness dobré?
Kromě toho, že si pomocí mindfulness technik můžete pomoci od overthinkingu, má tato technika další benefity pro naše duševní i fyzické zdraví:
Snižuje stres a úzkost: Pravidelná praxe mindfulness může výrazně snížit hladinu stresových hormonů v těle a tím přispět ke zklidnění mysli.
Posiluje imunitní systém: Snižováním stresu, mindfulness může posílit imunitní systém a chránit nás před nemocemi.
Zlepšuje kvalitu spánku: Pravidelná meditace před spaním může zlepšit kvalitu spánku a pomoci nám lépe se vyspat.Zlepšuje soustředění: Když jsme přítomní v daném okamžiku, dokážeme se lépe soustředit na úkoly a máme lepší paměť.
Zvyšuje sebedůvěru: Mindfulness nám umožňuje lépe poznat sami sebe, své myšlenky a pocity, což vede k větší sebedůvěře.