Co je divergentní myšlení a jak ho trénovat?

Náš vzdělávací systém ho dostatečně nepodporuje, ač je velmi důležité. O čem je řeč? No přeci o divergentním myšlení, které je základem pro vytváření originálních řešení problémů. Jak ho zlepšit? To se dozvíte v tomto článku!
Co je to divergentní myšlení
Divergentní myšlení spočívá ve schopnosti našeho mozku vytvářet co nejvíce různých, originálních řešení jednoho problému. Pokud tento myšlenkový proces zvládáte dobře, pak jste kreativním člověkem.
Proč je divergentní myšlení důležité
Bez schopnosti divergentního myšlení by se lidstvo daleko nedostalo. Díky němu jsme schopni se adaptovat na změny a přizpůsobovat překážkám. Problémy nám tedy nedělají problémy, protože pro ně můžeme najít kreativní řešení.
Složky divergentního myšlení
Pojem divergentní (a konvergentní) myšlení zavedl v 50. letech 20.století psycholog Joy Pail Guilford. Jeho složky vymezil ve své komplexní teorii inteligence:
- Plynulost (fluence) = schopnost pohotově vyprodukovat množství myšlenek
- Pružnost(flexibilita) = schopnost významové a obrazové flexibility a transformace myšlenkových schémat
- Původnost (originalita) = schopnost vymyslet zcela nová a netradiční řešení
- Propracování (elaborace) = schopnost najít, doplnit a vypracovat detaily, které budou fungovat a které vytvoří kompletní řešení problému
- Citlivost (senzitivita) = schopnost odhalit problém, jehož řešení je třeba najít
- Nová interpretace (redefinování) = změna významu či přeskupení informací, použití starých poznatků novým způsobem
Divergentní myšlení lze měřit pomocí testů, které se vyznačují tím, že nemají žádné správné či špatné odpovědi.
Respondent je tedy vybízen k tomu, aby vymýšlel nová řešení. Nejčastěji se pak hodnotí originalita (počet unikátních, statisticky nečetných řešení), plynulost (celkové množství řešení) a pružnost(počet jedinečných myšlenkových kategorií, do kterých jednotlivá řešení patří)

Lze se divergentnímu myšlení naučit?
Někteří lidé mají k tomuto myšlení mají přirozenější sklony, avšak nejedná se o vrozenou vlastnost, kterou nemůžete změnit. Je to spíše dovednost, kterou můžete rozvíjet a zdokonalovat.
Překážkou, která dlouhodobě stojí proti obecnému rozvoji divergentního myšlení, je překvapivě nastavení našeho vzdělávacího systému. Děti se od malička učí, že existuje jedna správná možnost, jedno řešení matematické úlohy a nejsou učiteli povzbuzování k nalezení dalších, kreativnějších řešení. Naopak, často jsou tato snažení trestána nedostatečnou.
Jak divergentní myšlení trénovat?
I když mozek není sval, funguje podobně. To znamená, že ho můžeme cvičit a trénovat, aby zvládal nové operace nebo se zlepšil v dosavadních dovednostech. Chcete-li si zlepšit divergentní myšlení, vyhraďte si každý den chvilku pro nějakou z následujících stimulujících aktivit:
- Hry a hádanky - Pořiďte si sbírku křížovek či sudoku nebo se společně vyzývejte k hádání správných odpovědí s ostatními členy rodiny. Začít můžete klidně hned, máme pro vás pár hádanek na rozjezd:
Co je vždy před tebou, ale nikdy to nedostihneš?
Jsem rybář a sítě roztahuji na suchu, a chytám ryby, co létají ve vzduchu.
Kdo mé jméno vysloví, hned mne zničí.
Které zvíře ráno chodí po čtyřech nohou, v poledne po dvou a večer po třech?
Případně si můžete zkusit najít řešení na otevřené otázky, které žádné oficiální řešení nemají, např.: Jak byste vysvětlili babičce, která nezná žádné technologie, co je to instagram?
- Brainstorming - Je to klasická technika, která spočívá v tom, že si na papír napíšete co nejvíce nápadů k danému tématu, bez ohledu na to, jak se vám zpočátku zdají bláznivé.
- Mind mapping- Využívejte mind mappingu k vizualizaci svých myšlenek a vytváření nových spojení.
- "Co kdyby": Zkoušejte si klást otázky typu "co kdyby..." a přemýšlet o různých možných scénářích.
Kromě aktivních „challenges“ rozvoji divergentního myšlení pomáhají návštěvy nových míst či setkávání se s různými lidmi s odlišnými názory. Je důležité se neustále vystavovat různým podnětům, o kterých můžete přemýšlet.
Velmi přínosné je i čtení beletrie, díky kterému si rozšíříte slovní zásobu a zároveň se bude stimulovat vaše představivost a naučíte se nové způsoby myšlení. Učte se nové dovednosti, které vás budou bavit a které vašemu mozku též dodají stimulaci.
Nezapomeňte ale mysl nejen trénovat, ale také uvolňovat. Dopřejte si pravidelnou meditaci a relaxaci, která vás naučí se správně soustředit!