Podcast-Autentická Výzva

Marek Dvořák AKA Markus: Videoprodukce má hořké kořínky, ale sladké plody!

21.10.2022
Autor:
vitaliivorkhlik@gmail.com

Vítejte v dalším dílu naší zábavné show: pořadu, kde se pozitivní energie setkává s inspirací. Dnešním hostem je Marek Dvořák alias Markus: zakladatel, to neuhodnete, videoprodukčního studia MarcusFilm; chtěli jsme říci MarkusFilm (po zhlédnutí podcastu pochopíte…). Ok, možná na Tarantina ani Formana nedosahuje, ale to rozhodně neznamená, že si nezaslouží pozornost. Cestu k úspěchu neměl lehkou, přesto se ji rozhodl usnadnit ostatním tvůrcům...Čtěte dále a dozvíte se (mnohem!) více. Pokud vám ani takový nášup informací nebude stačit, neváhejte se podívat na video výše. Teda, podívejte se na něj v každém případě: vždyť pohyblivé obrázky a zvuk jsou zajímavější než text. O tom by vám Markus mohl hodně povídat.Aby text mohl alespoň trochu konkurovat videu, níže vám shrneme to nejzajímavější ze zajímavého rozhovoru.Let's go!

Markus a Lubomír

Jak Markus přičichl k reklamám a filmům?

Markusova cesta začala hóóódně dávno: roku 2008, na filmovém festivalu, kde propukla jeho vášeň k filmařině. Netrvalo dlouho a s partou nadšenců vytvořil amatérský film „Za vlast“, inspirovaný Tmavomodrým světem od Svěráka. Následovala série dalších entuziastických děl.Byl tu ale háček: tvorba peníze žrala, ale nedávala.Proto se Markus rozhodl přičichnout k reklamám. První finanční injekci dostal roku 2012, pak se už další korunky jen hrnuly.Uvádí, že natáčení je referenční byznys: čím více klientů získáte, tím rychleji se na sebe budou klienti nabalovat.Nicméně Markus se neoddal jen reklamám. Dnes dělá třeba i živé přenosy, animace či záznamy hudebních klipů. A za peníze od klientů realizuje další nadšenecké projekty. Chce totiž pokračovat v tom, co ho opravdu baví.

„Je super mít balanc. Nejet pořád komerci.“

Další peníze vkládá třeba do projektů na podporu nadějných umělců. Takže žádné Bali, Ferrari ani Ferrero.

Markus

Opravdu má tolik firem zájem o reklamu? Věří videomarketingu?

Rozhodně ano. I když existuje hromada reklamně zaměřených videoprodukcí, zákazníků je stále dostatek.

Lubomír Novohradský

Jak se liší online reklama od klasických videoreklamních formátů (televizní reklama, kino reklama,...)?

Největší rozdíl spočívá podle Markuse v délce. Online reklama je mnohem kratší, kvůli tomu musí zaujmout viewera prakticky v sekundě. Proto je náročnější, ale na druhou stranu zase účinnější než třeba TV reklama. Ne náhodou se na reklamu v televizí v poslední době snížily budgety.

Markus

Je dobrý nápad dělat hlubokomyslnou reklamu?

Reklama podle Markuse nemůže nést nijak výraznou filozofickou hodnotu už jen proto, že je na to příliš krátká.Rozhodně to ale neznamená, že reklamy musejí být neetické a naprosto povrchní. Markus připomíná, že cíl reklamy je oslovit, zaujmout. Pokud se lidstvo stane zarytými filozofy, pak možná v reklamách nějaký patologický námět najdeme.

„Supr je reklama, která dovede člověka pobavit.“

Seš více manažer, podnikatel, režisér, producent, nebo snad někdo jiný?

Markuse jednoduše baví už od jeho dětství být generalista (a možná i trochu generál): věnovat se všemu, klidně za cenu toho, že v žádné činnosti nebude dokonalý. Díky jeho všestrannosti má spoustu zajímavých zkušeností z různých oblastí.

„Člověk pak třeba zjistí, jak funguje management té firmy; jak se vyrábí nějaký stroj,...“

Výjimkou nejsou ani zkušenosti typu kamerování mezi těžkooděnci v prostoru, kde se počítají miliardy peněz."

Seš, Markusi, úspěšný?

Markus si uvědomuje, jak je úspěch relativní. Má poměrně neobvyklý náhled na úspěch: jednoduše, je to naplnění vašeho snu. MarkusFilm splňuje i Lubomírovo (hostitel podcastu) kritérium úspěchu: dělat zakázky tak, že budou klienti spokojení, a často i předčít jejich očekávání.Na druhou stranu se Markus netají s tím, že (velmi) občas se nějaká zakázka nepodaří. V takovém případě neváhá nejen vrátit peníze, ale dokonce i vytvořit nové, opravené video zdarma.

„Nechci nespokojeného klienta. Chci, aby si řekl, že MarkusFilm to udělal dobře.“

Jde snížit riziko nevydařené zakázky?

Jde to, ale dře to.Jednoduše, čím více zkušeností „tesař“ má, tím méně často se „utne“.Kromě zkušeností je velmi důležité také, lidsky řečeno, používat mozek. To znamená přemýšlet nad tím, jak zajistit, aby každá fáze klapla.I pro to, že při filmařině nevyhnutelně nejednou „spadnete“, vyplatí se mít dobré pojištění. K tomu Markus dává příklad ukradené kamery či rozflákaných objektivů.V neposlední řadě je důležité hned na začátku si ujasnit s klientem představu o výsledku.SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:Co chce videoprodukce od Vás vědět, aby udělala video podle Vašich představ?

Bylo složité rozjet videoprodukci?

Podle Markuse to rozhodně nebyl žádný med.

„Nevím, jestli bych to dal, kdybych začal po vejšce, kdy si člověk musí hledat práci apod."

Na druhou stranu Markus jeden z těch lidí, kteří by se nedovedli smířit s tím, že jejich sen nevyšel. Proto je překvapivé, že Markus se rozhodl pokračovat i po veškerých failech. Možná nejvíce demotivující byl fakt, že markusovi spolužáci to už někam dotáhli, zatímco on si „pořád patlal ty svý filmy.“Jen párkrát to bylo až tak přes čáru, že se Marek nechal raději zaměstnat. Nikdy ale dlouho nevydržel v 9-to-5 jobu.Místo toho zkoušel nejrůznějších způsoby, jak uspět ve světě kreativní tvorby. Dokonce si platil i všemožné kurzy.

Lubomír

Co když klient chce po desáté opravit video?

I to Markus zažil. Pokud jde o menší úpravy, není zbytí. Jestliže ale chce realizovat úplně jiný nápad, nebo z jednoduchého videa udělat „Hollywood“, bude si muset připlatit.

„Je to stejný, jako kdybych ze Škodovky chtěl Lamborghini; taky si budu muset připlatit.“

Naštěstí běžné zakázky si obvykle vystačí s dvěmi opravami; vyšší počet bývá „výsadou" korporátů.Markus se i v této oblasti snaží překvapit klienta: přestože je zákazník spokojen po první opravě, jeho profesionální videoprodukce produkt dotáhne k dokonalosti druhou opravou.

Zažil si, Markusi, vyhoření?

Markus objasňuje, že ve sféře videoprodukce je vyhoření častým jevem, protože je to prostě tak zábavná činnost. Navíc se zakázkami je to jako na horské dráze, a když jste „na vrcholu", zřejmě toho budete chtít využít: těžko se vám bude odmítat být jen jedna zakázka. Na druhou stranu právě tyto stresové, složité situace vám přinesou spoustu zkušeností. Klidné moře neudělá zkušeného námořníka.Markus vyhoření v pravém slova smyslu nezažil; „pouze“ kratší fyzické nemoci, patrně kvůli nedostatku spánku a stresu.

Markus

Jaký máš názor na americkou filmovou tvorbu?

Přestože vede renomovanou českou videoprodukci, Markus se vidí jako pouhý pěšák filmařského byznysu, který není dostatečně znalý, zkušený, kompetentní na to, aby mohl hodnotit takto významné otázky. Každopádně si myslí, že čeští filmaři nesahají ani po kotníky velikánům typu Spielberg. Přiznává, že zde hraje roli zřejmě nejen Spielbergova osobnost, ale i skutečnost, že americký filmový trh je mnohem rozsáhlejší a celkově lépe nastavený. Tím se Markus ale rozhodně nesnaží shazovat českou filmovou scénu.

Máš zkušenosti i s pořádáním festivalů, že?

Skutečně, Markus má i v této sféře poměrně bohaté zkušenosti; opět vykoupené řadou ne zrovna příjemných situací. I při těchto eventech Markus myslel na to, aby pomohl neznámým talentům. A jak už to bývá, na těchto akcích získal pár užitečných kontaktů.

Lubomír

Jaké zakázky preferuješ?

Jak lze očekávat, Markus má nejraději nejzajímavější zakázky, díky kterým se dostane na pozoruhodná místa, případně k neobyčejným lidem či firmám. Neomezuje se ale na žádný typ videí: i v tomto smyslu je všestranný.Pochopitelně, když vidí, že s některými klienty se nelze dohodnout, tak je pustí; nebojuje zuby nehty za každého, třeba i z jeho pohledu nevhodného, zákazníka. Naštěstí se to děje velmi zřídkakdy.

Stresuje tě filmařina?

Videotvorba je plná nečekaných a stresujících situací, failů, nešťastných náhod apod. Markus se ale cítí už být po těch letech zocelený, ne-li apatický.

Kreslíte storyboard?

Takovou činnost Markus považuje za zbytečnou ztrátu času i peněz. Navíc má zkušenosti s tím, že ani velké firmy o to nemají zájem, právě z časových a finančních důvodů. Této videoprodukci se osvědčila jednoduchá praxe stručného rozpisu jednotlivých záběrů.

„Navíc ty si tam můžeš něco nakreslit, ale ve výsledku to může vypadat úplně jinak. A naši kameramani mají už ty záběry v hlavě, nepotřebují koukat do žádného plánku.“

Důležitější je dívat se na reference dané videoprodukční společnosti.

Jaký je tvůj cíl, Markusi?

Markus, jako jeden z mála lidí, je spokojený tam, kde je; kam se se svou videoprodukcí dostal. Nicméně nějaké plány přece jen má…

Co Markus radí lidem se zájmem o tvorbu videí?

Je důležité si vybudovat portfolio a mít spokojené zákazníky. Proto se vyplatí dělat hlavně ze začátku zajímavé zakázky, i kdyby nebyly dobře placené, ne-li zadarmo dělané. Dále má význam diverzita portfolia: mít tam klip, záznam akce, produktové video apod. To by mělo zaujmout potenciální zákazníky. Rozhodně není na škodu také natočit videoreferenci se spokojeným klientem.

Poslechněte si audiozáznam Markuse z MarkusFilm!

Máte raději Spotify než YouTube? I na vás myslíme: podcast s Markusem si můžete poslechnout i na této populární hudební platformě!

Líbil se vám podcast s Markusem?

Tak co se podívat na další podcasty Zábavných médií?Třeba na podnikatelku Janu Šťastnou?

A pokud vás zajímá podnikání více, proč si rovnou nepustit Dana Tržila?

Nebo na Jiřího Sedláka?

Chcete si nechat profesionálně vytvořit podcast?

Tvorba podcastu je, ač se to nezdá, celkem náročný job. Pokud jste již zahájili vaši podcastovou kariéru, jistě už dobře víte, že Trust Primo mikrofon a Audacity k profesionálnímu výsledku nestačí.Co takhle mít si vypůjčit naše profesionální vybavení a nechat veškerou práci na nás, takže se budete moci soustředit čistě a jen na samotnou show?Pokud se vám tento nápad zamlouvá, neváhejte nás kontaktovat, abychom domluvili spolupráci, která vám bude nejlépe vyhovovat. Věřte nám!

Zábavná média