ÚVOD DO AI: Vše, co potřebujete vědět o chatbotech
Jen málokdo si již dokáže představit život bez chatbotů - jsou nám k dispozici 24/7 a ti, kteří fungují na bázi umělé inteligence nám mohou odpovědět téměř na jakoukoliv otázku. Kdy vznikl první chatbot a díky čemu s námi mohou ti dnešní tak dobře komunikovat?A mají nějaké nevýhody? Vše, co potřebujete vědět o chatbotech, se dozvíte v tomto článku!
Co je to chatbot
Chatboty nejsou nic jiného než AI počítačové programy, které dokáží interagovat s člověkem. Setkat se s nimi můžete nejčastěji na webových stránkách e-shopů či kdekoliv, kde je nabízena zákaznické podpora. Jsou to obvykle vyskakující pop-up okna, která nabízí pomoc. Chatbotem je ale také například ChatGPT od OpenAI či Gemini od Google.
Kde se chatboti dají využít?
- Zákaznická podpora: Automatizace odpovědí na časté dotazy a poskytování pomoci uživatelům.
- E-commerce: Pomoc při nákupním procesu a poskytování personalizovaných doporučení.
- Zdravotnictví: Podpora pacientů s informacemi o léčbě a správě zdravotních případů.
- Vzdělávání: Pomoc studentům s učením a poskytování interaktivních vzdělávacích zkušeností.
Jaké mají chatboti (ne)výhody?
Výhodou chatbotů je, že nemají pracovní dobu, mohou tedy lidem poradit v jakoukoliv denní dobu a na odpověď nebudou čekat déle než pár sekund. Mohou také obsloužit hned několik uživatelů najednou, a to až ve 40 jazycích. Nevýhodou může být, že dokáží odpovědět pouze na takové dotazy, k nimž mají data. Jsou tedy závislé na kvalitě a množství dat.
Další nevýhodou může být určitá míra omezenosti v komunikaci (pokud se nejedná o skutečně pokročilé AI chatboty) a nedostatek empatie. Lidé se často na zákaznickou podporou obrací s nějakým, pro ně závažným, problémem a možná od „operátora“ čekají nějaké porozumění a snahu problém co nejrychleji vyřešit. To chatbot však postrádá. Firma také může prakticky ztratit kontakt se svými zákazníky a nevědět, jaké mají potřeby a přání.
Potíže mohou být také s bezpečností dat, která uživatelé chatbotovi svěřují. Pokud nejsou dobře zabezpečeni, mohou být zneužiti k získání citlivých dat. Vytvoření a udržování sofistikovaného chatbota, který efektivně funguje, může být finančně nákladné. Vyžaduje to investice do technologií AI, zabezpečení, průběžného vývoje a aktualizací.
Jak chatboti fungují?
Chatboti fungují jednak na technologii zpracování přirozeného jazyka (NLP), které pomáhá chatbotům analyzovat text a lidskou řeč, tak i strojového a hlubokého učení, jež jim umožňují učit se z interakcí a zlepšovat se. Dále využívají dialogové systémy, které řídí průběh konverzace.
Vývoj v oblasti AI neustále posouvá možnosti chatbotů. S pokroky v NLP a strojovém učení se chatboti stávají stále schopnějšími v komplexních interakcích, jako je vedení dlouhodobějších konverzací, lépe chápání jemností lidské řeči a přizpůsobení se individuálním potřebám uživatelů. Řada nevýhod, které jsme tedy uvedli, může být časem vyřešena.
Jaké typy chatbotů existují?
- Pravidly řízení chatboti
Tito chatboti fungují na základě pevně stanovených pravidel. Jsou velmi jednodušší na vývoj a užiteční na základní úkoly, nemoho však zvládnout složité či nečekané dotazy. Každá odpověď je totiž předprogramována k určité sadě vstupů, které mohou být omezeny na specifické klíčové slovo nebo frázi.
- AI chatboti
AI chatboti jsou pokročilejší než předešlý typ - využívají strojové učení a NLP k porozumění a reagování na dotazy s větší flexibilitou. Nemají tedy pouze předem nadefinované odpovědi a dokáží se učit z interakcí, díky čemuž se časem zlepšují. Zvládnout tedy i složitější dotazy a jejich odpovědi jsou více personalizované.
- Hybridní chatboti
Tito chatboti moho využívat pravidla pro základní dotazy a přecházet na AI řešení pro složitější interakce, jsou tedy kombinací obou předchozích typů.
- Hlasoví asistenti
Hlasoví asistenti jsou speciální typy chatbotů, kteří umožňují uživatelům reagovat pomocí hlasu. Jsou to například Alexa, Siri či Google Assistant. Tito chatboti používají pokročilé NLP a umělou inteligenci j interpretaci mluveného slova a poskytují odpovědi nebo provádějí akce. (Vyhledávají nejbližší restaurace, informace atd.)
- Chatboti zaměření na specifické obory
Jedná se o boty, kteří jsou vybaveni specifickými znalostmi, které jim umožňují lépe sloužit v daním sektoru a poskytovat relevantní informace a služby.
- Zábavní chatboti
Jak již jejich název napovídá- jedná se o boty, kteří jsou určeni pro zábavu. Jedná se například o hry či interaktivní vyprávění příběhů.
(zdroj obrázku: Unsplash.com)
ChatGPT
Nejvíce si lidé v posledních letech umělou inteligenci spojují s ChatGPT od OpenAI, která se představila jako volně přístupná služba běžným uživatelům v listopadu 2022. Díky tomu se umožnilo širokému okruhu uživatelů, včetně vývojářů, výzkumníků, studentů a běžných zvědavců, experimentovat s možnostmi umělé inteligence v praxi.
GPT-1
První generace GPT-1 byla představena v roce 2018. Tento model byl základem pro zkoumání schopností generování textu na základě velkého datasetu textů z internetu. GPT-1 měl relativně menší počet parametrů (110 milionů), ale již ukazoval slibné výsledky v generování soudržného a smysluplného textu.
GPT-2
V únoru 2019 OpenAI představila GPT-2, který byl mnohem větší s 1,5 miliardy parametrů. GPT-2 byl výrazně lepší v generování textů a byl schopen vytvářet dlouhé, koherentní pasáže textu s daleko lepší schopností zachování kontextu.
GPT-3
V červnu 2020 byl uveden GPT-3, dosud nejambicióznější model s 175 miliardami parametrů. GPT-3 znamenal obrovský skok ve schopnostech, s mnohem lepší schopností "chápání" a reagování na lidské dotazy, což umožnilo vytváření aplikací od automatického programování po tvorbu uměleckých děl.
ChatGPT a GPT-4
Na základě zpětné vazby a použití GPT-3 (byla totiž komercializována prostřednictví API, takže ji různé podniky a vývojáři integrovali do svých služeb) OpenAI vyvinula ChatGPT, speciálně navrženou verzi zaměřenou na interaktivní použití v konverzačních aplikacích. ChatGPT byl trénován a jemně laděn tak, aby byl bezpečnější a užitečnější v dialogovém kontextu. Byl navržen s důrazem na eliminaci toxických odpovědí a nesprávného užití.
GPT-4, další iterace, přinesla ještě více vylepšení v porozumění a generování textu, což umožnilo ještě přesnější a kontextově relevantnější odpovědi. Dokáže ale i pracovat s informacemi ve formě obrázků nebo jiných multimediálních dat, což rozšiřuje jeho použitelnost ve více aplikacích.
Gemini AI
Gemini je AI chatbot od Googlu. Byl zveřejněn v prosici 2023 a byl navržen jako přímý konkurent ChatGPT s několika klíčovými rozdíly ve schopnostech a funkcích obou platforem.
ChatGPT vs. Google Gemini
- Dostupnost a aktualizace dat - Tady určitě vede Gemini, který má přístup k aktuálním informacím na internetu. Může tedy poskytovat informovanější odpovědi o aktuálních tématech a událostech.
- Jazyková podpora - Zatímco ChatGPT dokáže generovat a rozumět textu ve více než 20 jazycích, Gemini to dokáže ve více než 40.
- Generování textu - Oba modely jsou schopné generovat vysoce kvalitní, lidsky znějící texty, ale mají různé úrovně schopností při generování kódu a práci s různými typy úloh.
- Využití výpočetních zdrojů - Gemini vyžaduje značné množství výpočetních zdrojů, což může být pro některé uživatele či aplikace limitující.
- OpenAI nabízí různé modely přístupné přes API, včetně GPT-3.5, GPT-4 a GPT-4 Turbo, což umožňuje vývojářům vybrat si model, který nejlépe vyhovuje jejich specifickým potřebám. Tato flexibilita je klíčová pro vývojáře hledající specifické vlastnosti modelu pro své aplikace.
- Gemini má experimentální povahu, je tedy třeba být opatrní při hodnocení poskytnutých odpovědí. Nemusí vždy říkat pravdu! ChatGPT byl historicky hodnocen jako jeden z nejsilnějších modelů ve svých benchmark testech, což ukazuje na jeho schopnost generovat přesné a relevantní odpovědi v různých kontextech.
Zajímá vás, jak s ChatGPT či Gemini můžete pracovat a co vše skutečně umí? Sledujte náš pravidelný seriál ÚVOD DO AI a vše se dozvíte!