Vánoční deprese. Co dělat, když v nás Vánoce vyvolávají smutek a úzkost?
Vánoce jsou nejkrásnější svátky v roce - vše je krásně vyzdobeno, vzduchem se line vůně lahodného svařáku a lidé se setkávají a obdarovávají se svými milovanými. Bohužel ale takováto pohodová atmosféra 100% platí jen ve filmech. Pro některé lidi jsou totiž Vánoce temným obdobím. Co je to vánoční deprese a jak vzniká? Pojďme se společně podívat na negativní část Vánoc!
Co je to vánoční deprese
Vánoční deprese je stav, který zažívají lidé, jež se v průběhu roku cítí dobře, avšak v období svátků propadají pocitům smutku, úzkosti, beznaděje a stresu.
Proč vlastně slavíme Vánoce
Kolem 21. prvního prosince přichází zimní slunovrat, tedy nejkratší den v roce. Mnohé kultury tento den oslavovaly (a stále ještě někde slaví) ve spojení s návratem světla a nadějí na příchod jara. Právě odtud se vzaly některé naše vánoční zvyky jako je stromeček, svíčky nebo dárky.
Jelikož však tyto oslavy patřily pohanům, křesťanská církev je „updateovala“ na svátek narození Ježíšek Krista, které určila na 25.prosince. Původní tradice tak získaly nový smysl a přidalo se k nim pár dalších. V našich končinách je symbolem Vánoc stále Ježíšek, který nosí dárky dětem, ale jak víme, v jiných zemích se přiklání k jiným magickým bytostem jako je Santa Klaus, Děda Mráz, elfové nebo dokonce liška.
V dnešní době nám úplně nejde o to, proč Vánoce slavíme, ale že je slavíme. Nad radostí z brzkého příchodu jara a setkávání se s milovanými pomalu zvítězil konzum a nejdůležitější součástí těchto svátků se staly dárky. A právě ty často přinášejí více stresu než radosti.
Proč si na Vánoce dáváme dárky?
Dle pohanských rituálů měly dárky obdarovaným přinášet štěstí, úrodu a odvracet zlé síly. V křesťanství jsou zase dárky spojené s příběhem tří králů, kteří přinesly Ježíškovy vzácné dary jako akt úcty k nejvyššímu. V některých kulturách je svátek tří králů právě tím dnem, kdy si lidé nosí dárky.
V dnešní době nás k obdarovávání vedou spíše společenské normy. Dárky vyjadřujeme náklonnost, úctu a chceme jimi druhého potěšit. Stejně tak by mělo vymýšlení a dávání dárků těšit nás.
Proč dávání dárků na Vánoce lidem přináší špatné pocity?
Zatímco dříve stačilo k Vánocům darovat něco malinkého pro radost a děti se těšily i třeba z jednoho jablíčka, dneska musí být pod stromečkem jablko nakousnuté ve formě nového telefonu či počítače. Z krásné myšlenky se tak stala nutnost měřit lásku na počet dárků a jejich hodnotu.
Peníze vládnou světu. Ne každý si však může dovolit kupovat každý rok desítky drahých dárků. Člověk „musí“ obdarovat ideálně celou svou rodinu, dětem dárků pořídit více, a pak tu jsou ještě přátelé a kolegové v práci. Vánoce jsou extrémní zátěží pro rodinné rozpočty. Každý rok si lidé čím dál více půjčují nesmyslné částky, aby uspokojili představy svých příbuzných o tom, co je dobrý dárek. A potom tráví měsíce ve stresu snahou vše splatit.
Pokud lidi o Vánocích nestresuje „za co“, může je pěkně potrápit „co“. Vymýšlet každý rok originální dárky, které skutečně druhé potěší, je složité. Pokud se předem nedomluvíte na dárkovém budgetu, může vás také trápit představa, že vám druhý dá dražší dárek a vy tak budete vypadat, že vám na něm záleží méně. Nebo počet dárků - řeknete si, že si každý dáte jeden a pak na vás partner „vybafne“ se třemi? I hezké věci můžou přinášet stres.
Co způsobuje na Vánoce lidem deprese?
Nepříznivá finanční situace a nutnost nakoupit dárky jsou rozhodně důvody k úzkosti, ne však jediné.
Velkým nešvarem dnešní doby jsou také sociální sítě, kde se lidé předhánějí v dokonalosti. Influenceři a celebrity postují fotografie dokonale nazdobených stromečků, stopadesáti druhů cukroví a chlubí se mega dary, které nakoupili nebo dostali od svých partnerů. „Obyčejní“ lidé pak mohou získat pocit, že nedělají dost a že jejich Vánoce nestojí za nic. (Protože nemají třeba gigantického svítícího jelena na zahradě.) Kromě toho mohou cítit velkou závist - tito lidé mají všechno a já dostanu zase ponožky!
Další kapitolou je osamělost. Ze všech reklam a filmů na nás kříčí, že Vánoce jsou o tom být se svou rodinou a milovanými. Někteří lidé však mají velmi špatné vztahy s rodinou nebo žijí v jiné zemi a nemohou spolu být. Nemají vlastní rodinu, ani partnera. Jsou zkrátka sami. Tak je tomu po celý rok, avšak právě o takovýchto rodinných svátcích to na ně může nepěkně dolehnout. Když člověk nemá pocit, že je milován, nemiluje sám sebe ani ostatní.
Důvodem k vánočnímu smutku může být i ztráta milované osoby. Štědrý večer je den jako jiný a i na Vánoce nebo v jejich časové blízkosti lidé umírají. To může rodinu traumatizovat a udělat tak z Vánoc ty nejsmutnější dny v roce. Ztrátou, která nás ovlivní, však může být i rozchod s partnerem.
A v neposlední řadě nám vánoční depresi může způsobit sezónní afektivní porucha, která souvisí se změnami ročního období.
Jak zvládnout vánoční depresi?
Ač jsou Vánoce v médiích prezentovány jako největší důvod k radosti, je naprosto v pořádku, že vy to tak necítíte. Nebojte se o svých pocitech mluvit- svěřte se blízkým se svými pocity, řekněte jim na férovku, jak na tom jste se svými financemi a že letos si nemůžete dovolit dát každému něco drahého. Řekněte jim, že je máte moc rádi.
Stanovte si pro svátky realistická očekávání. Nesnažte se porovnávat s ostatními. Vaše Vánoce jsou vaše a prožijete je tak, jak chcete a můžete. Neřešte, kolik kdo má napečeného cukroví, nestresujte se, že jste nestihli dokonale uklidit. Je to jen jeden den v roce. A dokonce pracovní! Nikdo se na vás zlobit nebude, když nebude vše dokonalé! (A pokud ano, možná je ten člověk toxický manipulátor a vy byste ho vůbec neměli poslouchat)
Pokud vás tradiční pojetí Vánoc stresuje, změňte své rituály. Můžete se například doma domluvit, že nebudete péct cukroví nebo že večeře proběhne v restauraci. Pokud nejste praktikujícím pohanem nebo pro vás nemají Vánoce křesťanský význam, je to na vás. Pokud se rozhodnete, že je slavit nebudete vůbec, je to vaše věc.
Buďte na sebe hodní. Věnujte se dostatečně spánku a péči o své tělo a duševní zdraví. Pokud vás stresuje nákup dárků na poslední chvíli, udělejte si plán a začněte postupně třeba už v létě. Budete pak během adventu v klidu a je dost možné, že i ušetříte. Nebudete pak totiž kupovat předražené blbosti, abyste něco měli! Navíc prodejci mají tendenci ceny před Vánoci našponovat.
Nemáte letos partnera a s rodinné vztahy nejsou ideální? Dejte se dohromady s dalšími lidmi, kteří svátky budou slavit sami a udělejte si Vánoce spolu. Mohou to být přátelé, ale klidně i „cizí“ lidé. Na sociálních sítích najdete spoustu skupin, kde lidí organizují nejrůznější aktivity. Zajít s novými lidmi třeba na vánoční trhy na svařák by mohlo být zajímavé, nemyslíte?
A pokud ve vás Vánoce vyvolávají dlouhodobé negativní pocity, smutek nebo se u vás deprese a stres projevuje v podobě tenze a bolestí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. (Jak se projevuje deprese?) S terapeutem najdete způsob, jak toto období zvládnout v pohodě a dokonce si ho i užít!