Podcast-Autentická Výzva
EP19 Autentická Výzva

Susy Nana: Práce s Lůnem se týká i mužů

24.2.2024
Autor:
Katka

Díky lidem, jako je Susy Nana, se mohou ženy po celém světě vydat na cestu poznání svého ženství, propojit se se svým lůnem a využít jeho potenciál na plno. A vyřešit tak například i neschopnost dosažení orgasmu či otěhotnět. Je totiž průvodkyní Alchymií Lůna. Co to vlastně znamená a proč by se ženy měly svým ženstvím zabývat se dozvíte v podcastu Autentická výzva, kde toto téma se Susy otevřel náš moderátor Lubomír Novohradský. V tomto článku vám přinášíme výběr několika zajímavých myšlenek , které v rozhovoru zazněly!

Proč je pro ženu důležité napojit se na své Lůno

Článek je pouze shrnutím toho nejzajímavějšího z epizody podcastu. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte se podívat na Youtube video podcast či Spotify podcast.

Stejně tak, jako jsme se naučili mluvit o našich emocích, tak stejně tak je třeba otevřít ženská témata.“

V české společnosti jsou pojmy jako je „Lůno“ a „Sebepoznání“ stále ještě vnímány jako něco ezoterického, avšak pro ženu není nic přirozenějšího než její tělo, které se jen musí naučit vnímat a poslouchat ho. Pokud má žena nějaké problémy či nepříjemné fyzické projevy v oblasti svého reprodukčního systému (silná a bolestivá menstruace, krvácení při sexu…), je dobré jejich příčinu hledat nejen fyzicky s lékařem v těle, ale také v mysli a ve své minulosti. Spousta gynekologů má dle slov Susy tendenci tyto problémy ignorovat a radit ženám, ať se s nimi smíří. To, že něco bolí většinu žen neznamená, že by se to mělo normalizovat.“

Podle Susy se totiž některá traumata projevují teprve až v okamžiku, kdy žena najde partnera, se kterým se cítí v bezpečí a tělo dostane prostor zpracovávat a somatizovat své špatné zkušenosti. Sama se ke své práci dostala skrze potřebu pomoci sama sobě po toxickém vztahu.

Začala jsem hledat cestu ke svému ženství, ke své děloze, ke své vlastní sexualitě… Začala jsem objevovat své součásti a začalo se mi odkrývat to, co nám ženám nebylo řečeno a co se bere jako normalizované i gynekology…“

Jak práce s Lůnem probíhá, a co si z ní odnést

Při své práci s ženami Susy Nana společně s klientkami otevírá a prozkoumá příběhy, které za manifestací jejich jednotlivých problémů stojí. „Cesta za uzdravením není nikdy přímočará, nejdeme z bodu A do bodu B. Vždycky se to něj ale nějakým způsobem dostaneme,“ říká.

Aby se žena mohla na své tělo napojit, musí se naučit přemýšlet o sobě a všímat si svého vlastního cyklu. Ženský cyklus má různé fáze a je třeba je vnímat a naučit se s nimi pracovat.

Ženský cyklus má 28 dní, ale my jsme ve společnosti nastavení na mužský cyklus. Takže ty ženy se snaží zapadnout do takové té konstantní každodenní produktivity, která pro ně není udržitelná. Fungujeme jinak a v momentě, kdy jsme v souladu s tímto naším rytmem – s naším cyklem, tak dokážeme mnohem víc a mnohem jednodušeji, než když se snažíme zapadnout do této 9-5 produktivity.

Dále ženám Susy Nana radí, aby se  naučily vnímat, zda například skutečně chtějí mít se svými partnery sex, zda jsou na to vždy skutečně připravené a nepodřizovaly se jen tomu, co od nich ten muž očekává.

V momentě, když je žena spojená sama se sebou a tím, kdo je, nemusí ani komunikovat. Lidi to vycítí.“

Ženská vs. mužská energie

Občas ženy přebírají mužskou roli a občas jsou ve vztahu více dva muži než muž a žena, a pak to způsobuje různé nešvary, například i v tom intimním životě a v sexualitě.

Není to o tom, že by ženy měly být v ženské energii a muži v ženské,“ ideální stav je, když má člověk zharmonizované obě energie. Mužská energie drží strukturu. Ženská energie je „roztancovanější“.

V ideálním světě se tedy dcery naučí vnímat svou ženskou energii od mámy a mužskou od táty. V reálném světe to tak ale často není. „Některé ženy v sobě popírají mužskou stránku a jsou takové „rozlité“, nemají určité bariéry.“

Podle Susy dnešním ženám chybí „iniciace do ženství“, jisté předání zkušeností od starší ženy. Tou iniciací je pro dívky první menstruace, ale často probíhá „tajně“ a je vnímaná jako něco, za co se vlastně mají stydět a musí se s tím smířit. Stejně tak chybí nějaký takový rituál i mužům.

 

Práce s Lůnem se týká i mužů

„Největší aktivátoři mojí cesty k ženství byli muži.“

Ačkoliv je Lůno poetickým názvem pro ženský reprodukční systém, týká se i mužů. Pro muže je totiž dobré mít informace o tom, jak jeho partnerka funguje, v jaké je fázi cyklu a jak se s tím vypořádat. Někteří muži se Suzy svěřili, že využívají i mobilní aplikace, které je na jednotlivé fáze partnerky upozorňují a dávají tipy na to, co a jak s nimi v ten daný moment (ne)řešit.

Když s partnery komunikujeme, co se v nás děje, co prožíváme a jaké to pro nás je, tak mi přijde že ten muž čím víc ví, i když tomu třeba nemusí vůbec rozumět a je to náročné, tak tam má už nějakou kotvu.“

Zaujalo vás téma ženství a práce s Lůnem? Poslechněte si celý rozhovor se Susy Nanou v podcastu Autentická výzva! A nezapomeňte nás odebírat a sledovat na sociálních sítích, ať vám nic neunikne!