Služby
Mindset

Síla pozitivního myšlení: Naučte se ovládat své myšlenky!

25.11.2024
Autor:
Kateřina

To, co si myslíme, výrazně ovlivňuje naše pocity, chování a tím pádem i to, čeho můžeme v životě dosáhnout. Pokud budeme mít negativní mindset a nebudeme si věřit, jen těžko se někam posuneme. Dobrá zpráva ale je, že nikdy není pozdě to změnit! Pozitivní myšlení je klíčem k úspěchu a my si teď povíme, jak ji v sobě najít!

Co je to pozitivní myšlení?

Pozitivní myšlení z vás neudělá hned sluníčkáře s nasazenými růžovými brýlemi. Je to způsob našeho uvažování a nastavení, které se zaměřují na pro nás příznivé výsledky.

Člověk s pozitivním myšlením nikdy nevidí sklenici poloprázdnou, ale naopak způli plnou. Neznamená to ale, že by přehlížel  a potlačoval negativní věci kolem sebe - prostě jen dokáže vnímat a zvládat s nadhledem a pokud to situace dovolí, najde na ní i něco pozitivního.

Příklad rozdílu mezi pozitivním a negativním myšlením:

Představte si situaci, kdy jdete na večeři do restaurace, kde mají výborný steak, který si vždycky dáváte a moc se na něj těšíte. Když si ale steak objednáte, číšník se vám omluví, že již není.

Člověk s negativním mindsetem se naštve, možná číšníkovi vynadá, že přece mají mít dostatek masa, když je steak tak oblíbený. Pokud rovnou neodejde z restaurace, bude celý večer rozmrzelý a přemítat o tom, že je proti němu celý svět, že je chudák, protože si nemůže dát, to, co doopravdy chtěl.

Člověk s pozitivním myšlením tuto situaci prožije jinak. Na číšníka se s pochopením usměje a řekne, že se nedá nic dělat. I když si vždycky dává tento steak a moc se na něj těšil, tato situace je příležitostí k vyzkoušení něčeho nového.

Proč je pozitivní myšlení důležité?

Změna myšlení přinese pozitivní změny do všech oblastí vašeho života. Budete se nejen více usmívat a lépe zvládat náročné situace, ale také si vybudujete pevnější a harmoničtější vztahy s okolím. Pozitivní lidé přirozeně přitahují podobně naladěné jedince.

Díky pozitivnímu myšlení se budete cítit šťastnější. (foto: Unsplash.com)

Co ovlivňuje naše myšlení?

Faktorů, které působí na to, jaký máme mindset je hned několik a působí na nás na různých úrovních. Během života na nás působí bilologické, psychologické i sociální vlivy. Mezi ty klíčové patří:

  • Genetika

Naše genetická výbava hraje roli v tom, jak náš mozek funguje a jak zpracovává informace. Ovlivňuje například naši predispozici k určitým typům myšlení nebo poruchám nálady.

  • Neurotransmitery

Chemické látky v mozku, které přenášejí signály mezi neurony, ovlivňují naše nálady, emoce a myšlení.

  • Hormonální systém

Hormony, jako je například kortizol nebo serotonin, mají vliv na náš stres, náladu a motivaci.

  • Fyziologie

Stav našeho těla, jako je únava, hlad nebo nemoc, může ovlivnit naši schopnost jasně myslet a soustředit se.

  • Rodina

Rodina je prvním a nejdůležitějším sociálním prostředím, které nás formuje. Způsob, jakým s námi rodiče a sourozenci interagují, má trvalý dopad na naše myšlení a sebevědomí.

  • Přátelé

Přátelé a sociální skupiny, ke kterým patříme, ovlivňují naše názory, zájmy a chování.

  • Zkušenosti

Naše životní zkušenosti, zejména v dětství, formují naše přesvědčení, hodnoty a způsob, jakým vnímáme svět.

  • Sebevědomí

Náš pocit vlastní hodnoty ovlivňuje, jak se vidíme a jak se srovnáváme s ostatními.

  • Emoce

Naše emoce, jako je radost, smutek, hněv nebo strach, mohou ovlivnit naše myšlenky a rozhodování.

Motivy

Naše potřeby, touhy a cíle nás motivují k určitému myšlení a jednání.

  • Myšlenkové vzorce

Máme tendenci opakovat si určité myšlenkové vzorce, které mohou být pozitivní nebo negativní.

  • Kultura

Kultura, ve které vyrůstáme, nám poskytuje rámec pro naše myšlení a chování. Ovlivňuje naše hodnoty, přesvědčení a způsob, jakým vnímáme svět.

  • Média

Média, jako je televize, internet a noviny, nám poskytují informace a ovlivňují naše názory na svět.

  • Společnost

Širší společenské podmínky, jako je ekonomika, politika a kultura, mohou ovlivňovat naše myšlení a chování.

  • Věk

S věkem se naše myšlení a perspektiva mění.

  • Vzdělávání

Vzdělávání nám poskytuje znalosti a dovednosti, které ovlivňují naše myšlení.

  • Náboženství

Náboženství může poskytnout lidem systém hodnot a přesvědčení, který ovlivňuje jejich myšlení.

  • Duševní zdraví

Lidé s duševními problémy mohou mít odlišné způsoby myšlení

Naučte se být vděční i za maličkosti. Vaše myšlení se změní! (foto: Unsplash.com)

Můžeme ovládat své myšlení?

Ano. Ačkoliv naše myšlení ovlivňuje celá řada věcí a leccos je dáno geneticky, své myšlenky můžeme ovládat a přenastavit náš mindset. Není to jednoduchý úkol, ale není to nemožné. Klíčové je chtít!

Jak ovládnout své myšlenky

  • Všímejte si svých myšlenek

Abyste mohli něco změnit, musíte si nejprve uvědomit, co je špatně. Vnímejte své myšlenky a pokud jsou negativní, začněte je zpochybňovat. Je to vážně tak? Nelze na tuto situaci nahlížet jinak? (Opravdu mi to restauace dělá schválně, že nemá můj oblíbený steak? Opravdu nemám rád i jiné jídlo? )

2. Začněte vidět i to dobré a berte věci s humorem

Soustřeďte se na věci, které máte rádi a které vám dělají radost. Buďte vděční i za maličkosti, například, že vyšlo slunce a je venku teplo. Zkuste ignorovat negativní titulky ve zprávách a najděte si zdroj pozitivnějších informací. Začněte den například krátkou četbou pozitivně či seberozvojově laděné knihy. A pokud rádi snídáte s telefonem v ruce nebo si obvykle čtete zprávy v tramvaji na cestě do práce, vyměňte je za pozitivnější obsah. I kdyby to měla být pouhá roztomilá koťátka na TikToku.

3. Obklopte se pozitivními lidmi

Jak jsme zmínili výše, rodina a přátelé mají obrovský vliv na naše myšlenky. Bohužel často nás naši nejbližší strhávají na negativní vlnu. Rodinu vyměnit nemůžete, ale přátele si vybírejte pečlivě. Zkuste si najít takové, kteří vás vždy nabijí pozitivní energií a nebudou si vám jen konstantně stěžovat.

4. Věnujte pozornost péči o sebe

K lepšímu myšlení  a náladě se můžete i projíst. Vyměňte fastfoody za zdravější stravu. Zahrňte do svého jídelníčku vlákninu a vitaminy. Důležité je také dopřávat si dostatek pohybu a spánku.

5. Věnujte se meditaci a mindulness

Díky meditaci a praxi mindfulness se naučíte pracovat se svou myslí a soustředit se na přítomnost.

6. Vizualizujte

Představujte si, jak dosahujete svých cílů. Díky vizualizaci budete více věřit ve své schopnosti. Pomoci vám také mohou pozitivní afirmace.