Nízké sebevědomí: Jaké jsou jeho příčiny a důsledky?
Nízké sebevědomí je v Česku celkem častý problém. Zatímco v USA rodiče dětem odmalička říkají, že jsou nejlepší a dokáží vše, u nás volí trochu jiný přístup.Výsledkem jsou lidé, kteří se neodváží sami pochválit a nebo naopak takoví, kteří neustále vyzvedávají své kvality. Jak tedy nízké sebevědomí vzniká a co nám způsobuje?
Co je to sebevědomí?
Pojem sebevědomí označuje vnitřní pocit vlastní hodnoty, víry ve vlastní schopnosti a přesvědčení o tom, že si zasloužíme dobré věci. Díky tomu (ne)dokážeme zvládat různé situace a posouvat se dál.
Sebevědomí je důležité, protože nám pomáhá budovat zdravé a pevné vztahy s ostatními lidmi (ale také se sebou). Vylepšuje naši odolnost vůči stresu, motivuje nás k lepším pracovním výkonům a v neposlední řadě přispívá k celkové vyšší spokojenosti v životě a tedy snižuje riziko vzniku deprese a úzkostí.
Příznaky nízkého sebevědomí
Nízké sebevědomí se může projevovat různě a často i protichůdně. Jak jsme již psali v úvodu, člověk s nízkým sebevědomím se paradoxně může jevit velmi sebevědomě. Takový člověk se při každé příležitosti prezentuje jako největší „king“. Obvykle k tomu ale potřebuje se srovnávat s někým „horším“. Já umím pracovat rukama a postavil jsem si vlastní dům, zatímco támhleten blbeček jen kliká myší a musel si na to někoho zaplatit.
Uvnitř ale tento člověk cítí něco zcela jiného:
- Strach z odmítnutí
- Pochybnosti o svých schopnostech, hodnotě či atraktivitě
- Méněcennost
- Strach z neúspěchu
- Stydlivost
- Deprese a úzkost
Pokud se nesebevědomý člověk neschovává za maskou sebejistoty, můžete jeho stav vidět i na těle:
- Vyhýbání se očnímu kontaktu při komunikaci s ostaními
- Projevy nervozity- třes rukou, pocení, zrychlený dech, když musí mluvit s lidmi
- Tělesné napětí které může způsobovat bolesti hlavy a problémy se spánkem
Dalšími znaky malého sebevědomí jsou určitá chování:
- Perfekcionusmus, který ale může vést k prokrastinaci. (Potřebuji, aby to bylo dokonalé, je toho na mě moc. Nikdy to nezvládnu. Hele, kočičky! )
- Touha po (s)chválení ostatních.
- Problémy s rozhodováním. (Nemám schopnosti na to, abych dokázal vybrat možnost A anebo B. I když jde třeba jen o barvu ubrusu.)
- Pasivita. Neschopnost prosadit své vlasttní potřeby a přání.
- Sarkasmus a cynismus jako obranný mechanismus. (Vzpomínáte na Chandlera z Přátel?)
Kde se bere nízké sebevědomí?
Kořeny nízkého sebevědomí často sahají do dětství. Negativní zkušenosti, kritika, srovnávání s ostatními, nedostatek pozitivní zpětné vazby nebo náročné životní události mohou výrazně ovlivnit to, jak vnímáme sami sebe. Ze všeho ale samozřejmě nemůžete vinit výchovu rodičů. Někteří lidé mají k nízkému sebevědomí genetické predispozice kvůli vyšší náchylnosti k úzkostem.
V dnešní době na mladé působí především sociální sítě, kde se často prezentuje vylhaná, až příliš krásná realita v podobě filtrovaných těl a dokonalých zážitků. Neustálé srovnávání se s ostatními na sociálních sítích nebo v reálném životě může vést k pocitu, že nejsme dost dobří. Opakované negativní myšlenky o sobě mohou postupně utvářet náš obraz o vlastní osobě.
Důsledky nízkého sebevědomí
Nízké sebevědomí, ač se to možná na první pohled nezdá, může dokonce ohrozit náš život. Lidé s nízkým sebevědomím totiž často končí v toxických a násilných vztazích.
Tím se dostanou do kolečka, ze kterého je cesta zpět jen velmi obtížná - kvůli svému nízkému sebevědomí se ocitli ve spárech manipulativního násilnického partnera, který jim ho snižuje ještě méně. A když se náhodou z takového vztahu dostanou, budou navždy mít nízké seběvědomí a strach navazovat vztahy. A nebo si pět najdou někoho, kdo je bude trápit.
Pokud nízké sebevědomí neovlivní romantické vztahy, určitě se projeví jako blok, který brání zkoušet něco nového. Strach z neúspěchu může být až paralizující. A tak raději celý život pracujeme na jednom místě, které nás netěší či děláme práci, kterou „zvládne každý“, a kterou nenávidíme. A pokud pracujeme tam, kde jsme chtěli, nízké sebevědomí ovlivní náš výkon - budeme se snažit vyhýbat zodpovědnosti a těžším úkolům a tím pádem se nebudeme kariérně nikam posouvat.
Kvůli nízkému sebevědomí a neschopnosti dosahovat svých snů může být ohroženo naše fyzické i psychické zdraví. Chronický stres může způsobit celou řadu onemocnění. Objevit se mohou i psychické problémy v podobě úzkostí, depresí a dalších zdravotních komplikacích.
Co je to imposter syndrom?
S nízkým sebevědomím souvisí i takzvaný imposter syndrom čili syndrom podvodníka. Jedná se o psychologický jev, kdy člověk přestože dosahuje úspěchů, má neustálý pocit, že není dost dobrý a že bude odhalen jako podvodník. Přestože se mu daří, má pocit, že si svůj úspěch nezaslouží a že je jen otázkou času, kdy bude odhalen jeho „podvod“.
Syndrom podvodníka se může objevit u kohokoliv, bez ohledu na věk, pohlaví nebo sociální status.Často se vyskytuje u úspěšných lidí, kteří mají vysoké nároky na sebe sama.
Tímto pocitem trpí například lidé v kreativních profesích. Mají totiž spoustu možností srovnávat se s ostatními, „lepšími“ tvůrci, kteří z nějakého důvodu třeba neprorazili. Nebo jsou naopak úapěšní, ale my jim „nesaháme ani po kotníky“.
Jak se projevuje syndrom podvodníka?
- Neustálé pochybnosti o vlastních schopnostech.
- Pocity viny, že „podvádím“ ostatní a nezasloužím si úspěch.
- Strach z odhalení a ztráty svého postavení.
- Neustálé srovnávání se s ostatními - všichni jsou lepší a zaslouží si to víc než já.
- Přisuzování úspěchů vnějším faktorům - byla to náhoda, štěstí…
- Perfekcionismus
Jak si zvýšit sebevědomí?
Nízké sebevědomí není dané, dá se s ním tedy pracovat a zvýšit ho. Způsobů je hned několik. Důležité je však si nejprve svůj problém uvědomit. Každý má nízké sebevědomí z jiného důvodu - někoho trápí vlastní vnitřní kvality, jiného vzhled.
- Pečujte o sebe - dostatek spánku, zdravá strava a pravidelný pohyb nám dodají na lepší náladě a energii a díky tomu můžeme mít pocit, že naše úkoly lépe zvládneme. A jestliže nám sebevědomí snižuje pár kilo navíc, toto je ideální řešení, jak snížit váhu a zvýšit sebevědomí!
- Milujte se. Najděte na sobě něco, co máte rádi. Neshazujte se před ostatními ani ve své hlavě. Jste to, co si myslíte. Buďte k sobě láskyplní!
- Realistické cíle - oslavování malých úspěchů vás může namotivovat k dalším výkonům.
- Prostředí - vyřaďte ze svého života lidi, kteří vás jen ponižují. I když se jedná o rodinu! Vy jste nejdůležitější a je třeba si uvědomit, že i lidé v naší vlastní rodině můžou být toxičtí a zlí. Obklopte se lidmi, kteří vás mají rádi takové, jací jste a podpoří vás.
- Pozitivní afirmace -Vyzkoušejte sílu pozitivního myšlení!