Služby
VZTAHY

Lhaní ve vztahu - jak poznat lež a jak se zachovat?

12.11.2024
Autor:
Kateřina

Lhát se nemá, to ví každé malé dítě. Bohužel však se lží dopouští každý z nás, ať už s úmyslem zakrýt nepříjemnou pravdu či ušetřit druhého zklamání. Stoprocentně pravdomluvný člověk zkrátka neexistuje! Nicméně jsou lži, které mohou velmi ublížit, zvláště ty ve vztahu. Jak je poznat a jak s nimi naložit se dozvíte v tomto článku!

Nebezpečí lží

Jedno české přísloví říká, že lež má krátké nohy a daleko neuteče. A je to pravda. Jak jsme již zmínili v úvodu, nějaké lži se v životě dopustí každý z nás. Některé jsou docela neškodné, například když se vás partner zeptá, zda nemá příliš velké břicho a vy odpovíte negativně, ač to není pravda. Některé lži ale mohou narušit vaši vzájemnou důvěru, a to i když se „vlastně nic nestalo“.

Důvěra je totiž základním kamenem každého vztahu. Když jeden partner lže, podkopává důvěru druhého a vytváří pocit nejistoty. To může vést k tomu, že se druhý partner bude neustále ptát, zda mu může věřit i v dalších situacích.

Lhaní také často vede k uzavřenější komunikaci. Když jeden partner lže, druhý může mít pocit, že nemůže otevřeně sdělit své pocity a myšlenky, protože se bojí, že mu nebude věřit.Partner, který byl oklamaný, se může cítit zraněný, rozzlobený a zklamaný. To může vést k častým hádkám a konfliktům.

Je důležité si uvědomit, že i malé lži mohou mít dlouhodobé následky. Když například jeden v páru lže o svých pocitech, potřebách nebo problémech, znemožňuje svému partnerovi porozumět jeho situaci a najít společná řešení.

Jaké jsou nejčastější lži ve vztahu?

I když se motivy pro lhaní mohou lišit od člověka k člověku, existují  lži, které se ve vztazích vyskytují častěji než jiné.  Nejčastěji se jedná o:

  • Lži o pocitech

Do této kategorie spadá pověstné ženské „nic mi není“, když je evidentně zraněná či naštvaná. Stejně tak „jsem v pořádku“, i když jsme v nějaké nepříjemné situaci. Asi nejhorší lží je však „miluji tě“, když to tak necítíme.

  • Lži o minulosti

Lidé často zatajují důležité životní události a hříchy z minulosti. Nezřídkakdy ale také „zapomenou“ zmínit své avantýry a minulé vztahy s někým, koho znáte. Případně vybarví své minulé vztahy v úplně jiných barvách než byla realita.

  • Lži o současnosti

Kde a s kým právě teď jsi nebo si píšeš? Odpověď na tyto otázky se často liší od skutečnosti. Důvodem může být snaha zakrýt milostný poměr i pouhá obava, že by partner mohl žárlit na kamaráda opačného pohlaví. Další častou lží je stav financí.

  • Lži o budoucnosti

„Jasně, že si tě chci vzít!“ - Věta, která zdánlivě neublíží. Falešné naděje ohledně společných plánů a slibování věcí, které nemáme v úmyslu dodržet ve skutečnosti mohou ublížit velmi.

  • Lži o aktivitě na sociálních sítích

S kým a co si píšeme, koho sledujeme či jaké webové stránky navštěvujeme. Sociální sítě mohou ve vztazích způsobit velké rozepře.

Proč lidé ve vztahu lžou?

Stejně jako existuje mnoho typů lží, existuje i mnoho důvodů, proč lidé lžou. Některé se mohou zdát ušlechtilé, ale v okamžiku, kdy se na lež přijde je výsledek vždy stejný - ztráta důvěry.

  • Strach z odmítnutí, strach z konfliktu, strach ze ztráty partnera.
  • Snaha zakrýt nevěru.
  • Nízká sebedůvěra některé lidi nutí, aby se prezentovali v lepším světle.
  • Někdy lidé lžou, aby ochránili partnera před zraněním.
  • Pokud si člověk zvykne lhát, může se to stát jeho automatickou reakcí.
  • Někteří lidé záměrně lžou, aby mohli manipulovat s druhým. Toto lhaní bývá součástí gaslightingu.
Lži mohou ve vztahy způsobit konflikty. (foto: Unsplash.com)


Jak rozpoznat lež?

Jsou lidé, kteří neumí lhát a u těch to poznáte snadno, u jiných už ale signály nemusí být tak jednoznačné. Někteří lidé jsou totiž mistry v maskování svých pocitů a záměrů. Přesto existuje celá řada náznaků, která vám může napovědět, že vám partner něco skrývá nebo záměrně o tom lže.  Věřte své intuici.

  • Faktické nesrovnalosti

Někteří lidé lžou tolik, že si ani nepamatují, co vám napovídali. Proto se může snasno stát, že jejich příběh „nesedí“. Pokud se vyprávění partnera nezdá být ucelené nebo si v něm protiřečí, může to být varovný signál.

Když se včera vrátil domů později, tvrdil, že šel na tenis s Karlem a ráno to bylo s Milošem? Teda vlastně tam byli oba? Tady něco hapruje.

  • Vyhýbavé odpovědi

Pokud se partner vyhýbá přímým otázkám nebo mistrně odvádí pozornost jako politik, může to znamenat, že něco skrývá.

  • Změny v chování

Náhlé změny v chování, jako je zvýšená nervozita, podrážděnost nebo uzavřenost, mohou být známkou toho, že něco není v pořádku.

Stejně podezřelá však může být až přílišná pozornost. Pokud vám partner celý život nepřinesl jedinou květinu a tento týden jste již dostala tři, možná cítí vinu a snaží se vám něco kompenzovat.

  • Tělesné signály

Lháři často prozradí své lži neverbálními signály, jako je vyhýbavý pohled, pocení, časté otírání si čela nebo hrání si s předměty.

  • Fyzické důkazy

Dívat se partnerovi do telefonu či počítače by se rozhodně nemělo, ale někdy se obelhávaný člověk dostane k důkazům náhodou, případně ho na nesrovnalosti upozorní nějaká „dobrá duše“.

Jak se zachovat, když zjistíte, že vám partner lže?

Pokud jste partnerovy lži odhalili, budete se s touto situací muset nějak vypořádat. Samozřejmě záleží na tom, v čem vám partner lhal a jak moc velký dopad to na vás má (neřekl vám, že má dítě, podvedl vás nebo že si koupil vysněnou motorku i přes váš zákaz…). Avšak ve výsledku je vlastně jedno, o co šlo. Důvěra je narušená vždy. Takže co tedy dělat?

  • Promluvte si. Je důležité o situaci otevřeně promluvit s partnerem. Vyjádřete své pocity a požádejte o vysvětlení.
  • Poslouchejte. I když to může být těžké, snažte se pochopit, proč vám partner lhal. Bylo to úmyslné nebo šlo o impulzivní rozhodnutí?
  • Zvažte důsledky. Promyslete si důsledky lži a zda jste ochotni je přijmout.
  • Neobviňujte se. Neobviňujte se za to, že jste zjistili lež. Není to vaše chyba.
  • Najděte podporu u blizkých. Pokud se cítíte zraněni nebo zmateni, obraťte se na své přátele, rodinu nebo terapeuta.

Lhaní ve vztahu je vážný problém, který může mít dlouhodobé následky. Pokud se rozhodnete zůstat ve vztahu, je důležité pracovat na obnově důvěry. Pokud však zjistíte, že lži jsou příliš časté nebo že partner není ochoten změnit své chování, možná bude nejlepší vztah ukončit.