Podcast-Autentická Výzva
SEBEVĚDOMÍ

Jak si zvýšit sebevědomí? Zeptali jsme se Lucie Borhyové

22.10.2024
Autor:
Kateřina

Sebevědomí je klíčem k dosahování našich cílů, a to jak vztahových, tak pracovních. V Česku má však zdravé sebevědomí málokdo. Jak na sobě zapracovat a sebevědomí si zvýšit? Pojďme se na to společně podívat!

Co je to sebevědomí?

Řada lidí si sebevědomí plete s namyšleností a narcismem, proto si nejprve ujasníme, o co opravdu jde. Seběvědomí je víra ve vlastní schopnosti a hodnotu. Je to pozitivní pocit, který nám umožňuje čelit výzvám, riskovat a dosahovat svých cílů.

Je třeba mít však na paměti, že sebevědomí  je založeno na reálném sebehodnocení, zatímco narcismus je založen na nafouknutém egu a potřebě obdivu. Zdravé sebevědomí nám tedy pomáhá dosahovat našich cílů, narcismus již naopak může být překážkou.

Nízké sebevědomí je naopak často spojeno s negativními myšlenkami o sobě samém a strachem z neúspěchu.

Člověk může působit sebevědomě, ale zas takový sebevědomí třeba nemá. Takže samozřejmě to je těžké s tím sebevědomím. Není asi úplně dobré mít velikánské sebevědomí a zase je špatně, když má člověk nulový.Co je vlastně správně. Já říkám vždycky všechno musí být v životě v rovnováze,“ říká Lucie Borhyová v bonusové epizodě Autentické Výzvy.

Jaký je rozdíl mezi vysokým sebevědomím a narcismem?

Seběvědomí a narcismus jsou často zaměňované pojmy, přestože představují zcela odlišné přístupy k vlastní osobě. Pojďme si je porovnat!

Seběvědomí

  • Sebevědomý člověk má zdravé sebevědomí, věří ve své schopnosti a hodnotu.
  • Uznává hodnotu a názory druhých.
  • Je ochoten přijímat kritiku a učit se z chyb.
  • Snaží se o spolupráci s ostatními a vytvářet pozitivní vztahy.
  • Nevyvyšuje se nad ostatní a oceňuje úspěchy druhých.

Narcismus

  • Narcis má nerealisticky vysoké mínění o sobě a svých schopnostech.
  • Neustále potřebuje obdiv a pozornost ostatních.
  • Často manipuluje s ostatními, aby dosáhl svých cílů.
  • Nemá pochopení pro pocity a potřeby druhých.
  • Věří, že má speciální práva a že se na něj nevztahují stejná pravidla jako na ostatní.

Sebevědomí se během života mění

Možná se někdy díváte na slavné lidi a říkáte si, že byste také chtěli být jako oni. Narodit se s vysokým sebevědomým a užívat si život na maximum! Leckdy se však i oni potýkali s nízkou sebedůvěrou a museli se sami sobě a svým schopnostem věřit. Skvělým příkladem je moderátorka televizních novin Lucie Borhyová.

Třeba jako malá holka, já jsem žádný sebevědomí neměla. Nebo měla jsem ho velice nízký, protože třeba jsem se strašně styděla číst referát před celou třídou. Byla jsem vždycky úplně celá červená. Děti se mi smály, že jsem vždycky zrudla v obličeji a vlastně kdyby mi někdo tenkrát řekl, že pak budu moderovat pro miliony diváků televizní noviny, nebo že budu prostě vystupovat na pódiu před publikem, kde je 1000 lidí, tak bych tomu nikdy neuvěřila,“ říká Lucie.

Jak se tedy stalo, že Lucie teď může být veřejně známou osobností bez červenání? „Pamatuji si vždycky na moment, že jsem třeba viděla nějaký titulní stránky časopisu a říkala jsem mamince Ježíš, podívej, jsou krásný ty holky a tady ty vlasy a ta pleť!  A vlastně kdo mi dodával sebevědomí, byla maminka. Vždycky říkala, ale ty seš krásná taky,“ vypráví v podcastu Autentická Výzva.

Během života člověk to sebevědomí získává sám. Sám podle toho, co se mu podaří nebo nepodaří. Takže vlastně, když seš úspěšnej v něčem, něco se ti podaří, tak ti trošku to sebevědomí naroste. Potom samozřejmě zase se něco nepodaří, nebo rozchod máš nějakej třeba dramatičtější. Jestli s tebou někdo rozejde, tak zase ti sebevědomí klesne. Takže ono to v tom životě tak jako různě, to sebevědomí,

Jak si zvýšit sebevědomí podle Lucie Borhyové

Lucie věří, že důležité je mít kolem sebe lidi, kteří vás podporují a dodávají vám sílu, ať už jde o rodinu, přátele nebo partnery. Také v rozhovoru zmiňuje to, že je důležité pracovat na sobě a hledat na sobě pozitivní stránky, protože každý člověk má něco krásného a pozitivního, na co může být hrdý.

„Každý člověk je krásný. I když si to třeba nemyslí, nebo to nevidí, ale na každém člověku najdeš něco krásného vždycky a nebo něco jako milého, pozitivního, takového vlastně na co může být člověk jako pyšnej.  Jet o  taky hodně o psychice, tak s tím je třeba samozřejmě pracovat.“ Říká Lucie a pokračuje: Já jsem měla to štěstí, že jsem měla kolem sebe lidi, kteří mě vlastně podporovali a tím pádem mi vlastně to sebevědomí budovali, za což jsem moc ráda. A potom jsem si ho postupně třeba začala budovat sama právě různými kroky, které jsem v životě udělala, které se mi třeba povedly, které mě posunuly právě třeba v kariéře a tak. A člověk takhle vlastně získává takovou sebejistotu a ta sebejistota je důležitá.

Pusťte si bonusový díl s Lucií Borhyovou zdarma!

Tipy na zvýšení sebevědomí

Oblastí, kde potřebujeme naboostovat sebevědomí je více - vzhled, schopnost navazovat vztahy nebo kariéra. Vše má ale v podstatě podobný postup.

  • Zaměřte se na své silné stránky: Každý z nás má nějaké talenty a dovednosti. Zaměřte se na to, co děláte dobře, a oslavujte své úspěchy. Stejně tak na sobě najděte hezké rysy. Může to být tvar očí, pusy,… Každý máme něco, co je krásné!
  • Přestaňte se srovnávat s ostatními: Každý z nás je jedinečný a má své vlastní tempo a vzhled. Srovnávání se s ostatními vede pouze k negativním emocím.
  • Vystupte ze své komfortní zóny: Vyzkoušejte nové věci a překonejte své strachy. Každý malý úspěch posílí vaše sebevědomí.
  • Pečujte o sebe: Dostačující spánek, zdravá strava a pravidelný pohyb mají pozitivní vliv na naši psychiku.
  • Obklopte se pozitivními lidmi: Lidé, kteří nás podporují a věří v nás, nám mohou velmi pomoci.
  • Učte se nové věci: Rozvíjejte své znalosti a dovednosti. Čím více budete vědět a umět, tím sebejistější se budete cítit.
  • Myslete pozitivně: Negativní myšlenky nahraďte pozitivními afirmacemi.
  • Buďte trpěliví: Zvýšení sebevědomí je proces, který vyžaduje čas a úsilí. Nečekejte okamžité výsledky.

Afirmace pro zvýšení sebevědomí

Afirmace jsou pozitivní prohlášení, která opakovaně říkáme sami sobě. Mohou nám pomoci změnit naše myšlení a zlepšit naše sebevědomí. Zde je několik příkladů:

  • "Jsem schopný/á dosáhnout všeho, co chci."
  • "Věřím ve své schopnosti."
  • "Zasloužím si být šťastný/á."
  • "Jsem silný/á a odvážný/á.“
  • „Jsem krásná a originální bytost a zasloužím si být milován/a“

Když si sami nepomůžeme

Výše uvedené tipy nejsou všespásné a může se stát, že na vás nezaberou. V tomto případě je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Psycholog nebo psychoterapeut vám může pomoci identifikovat kořeny vašeho problému a najít efektivní způsoby, jak ho řešit. Někdy za nízkým sebevědomím totiž stojí vážné trauma, které sami jen tak sami neodstraníte.