Jak se zbavit chronického stresu?
Chronický stres je tichá zabiják našeho fyzického zdraví a duševní pohody. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak se s ním vypořádat a přestat si tak zbytečně ubližovat a zkracovat život. Jak na to? To si povíme v tomto článku!
Co je to chronický stres?
Chronický stres je dlouhodobý stav zvýšeného napětí a úzkosti, který vzniká opakovaným vystavením stresovým faktorům. Je bohužel již nedílnou součástí našich životů - s chronickým stresem se totiž potýká přes 30 % dospělých.
Na rozdíl od krátkodobého stresu, který může být dokonce i motivující, chronický stres postupně narušuje naše fyzické i psychické zdraví. Může trvat několik týdnů, ale i let.
Neustálý tlak na výkon, nutnost splnění pracovních úkolů „na jedničku“, rodinné závazky či společenská očekávání nás mohou velmi snadno dostat do stavu neustálého napětí.
Proč je chronický stres nebezpečný?
Proč má dlouhodobý stres tak odlišné a závažnější dopady než krátkodobý? Zatímco krátkodobý stres spustí v těle obranné mechanismy, dlouhodobý stres tyto mechanismy přetěžuje. Neustálá přítomnost stresových hormonů vede k vyčerpání organismu a poškození zdraví. A co se vám může stát?
- Oslabení imunity
- Obezita
- Rozvoj depresí a úzkostných poruch
- Zvýšené riziko srdečních onemocnění
- Poruchy spánku
Jaké jsou příznaky chronického stresu?
Chronický stres se může manifestovat různými způsoby - na každého totiž působí jinak. Obvykle ale trvá delší čas, než si jich dokážete všimnout. Zprvu jsou totiž nenápadné. Mezi nejčastější příznaky ale patří:
- Fyzické příznaky:
- Bolesti hlavy, svalů a kloubů
- Poruchy spánku (nespavost, neklidný spánek)
- Únava a vyčerpání
- Změny chuti k jídlu
- Zažívací problémy
- Oslabená imunita
- Zvýšený krevní tlak
- Srdce bušení
- Psychické příznaky:
- Úzkost a nervozita
- Deprese
- Podrážděnost a agresivita
- Obtíže s koncentrací a pamětí
- Pocit beznaděje a bezmocnosti
- Večná únava a pocity vyčerpání
Zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu narušuje spánkové cykly a znemožňuje tělu se řádně zregenerovat. Výsledkem je nejen pocit vyčerpání po probuzení, ale také potíže se soustředěním, snížená produktivita a celková zhoršená kvalita života.
2. Změny chuti k jídlu
Někteří lidé ztrácejí apetit, zatímco jiní se uchylují k přejídání, často nezdravých potravin. Tato reakce je způsobena hormonálními změnami, které stres vyvolává. Zvýšená chuť na sladké signalizuje nedostatek energie, zatímco touha po slaném může být spojena s potřebou doplnit minerály.
3. Somatické projevy
Až tři čtvrtiny lidí zažívají fyzické projevy stresu, jako jsou bolesti hlavy, únava, svalové napětí a zažívací problémy. Dlouhodobý stres může vést k vážným zdravotním komplikacím, včetně srdečních chorob. Klíčovou roli při vzniku těchto potíží hraje bloudivý nerv spojující mozek s trávicím systémem. Jeho stimulace může pomoci zmírnit zažívací problémy spojené se stresem.
4. Změny nálad
Dlouhodobý stres má vážné dopady na psychiku. Může vyvolat úzkosti, deprese, podrážděnost a vést až k vyhoření. Podle WHO trpí stovky milionů lidí úzkostnými poruchami, často spojenými právě s chronickým stresem.
5. Snížená imunita
Oslabený imunitní systém způsobený stresem nás vystavuje zvýšenému riziku infekcí a zpomaluje proces hojení. To znamená, že se déle zotavujeme z nemocí a zranění.
Jak se s chronickým stresem vypořádat?
Boj s chronickým stresem je trošku běh na dlouhou trať - vyžaduje totiž komplexní přístup. Nejprve bude potřeba identifikovat příčinu vašeho stresu. A samozřejmě ji vyřešit. Budete se muset naučit stanovování priorit a také říkat ne.
Místo toho, abyste trávili veškerý čas prací, buďte se svými blízkými a mluvte. Pokud nemáte nikoho, s kým byste si mohli popovídat o všem, co vás trápí, zvažte terapii.
Zaměřte se na zdravější stravování - vynechte fastfoodová, vysoce zpracovaná jídla a limonády, naopak do jídelníčku zařaďte vlákninu. Skvělé jsou luštěniny. Dbejte na to, aby vaše strava byla vyvážená a nic vám nechybělo!
Do svého dne zařaďte i relaxační techniky jako je mindfulness, jóga, meditace, tai- chi, čchi-kung. Proti stresu existují i speciální dechová cvičení. Chuďte na procházky, věnujte se sportu, který vás baví. O víkendech se co nejvíce věnujte svým zájmům a trávení času s lidmi, které máte rádi. Důležité je také dopřávat si dostatek kvalitního spánku.