Bolest hlavy: Nedostatek spánku, stres nebo něco jiného?
Bolest hlavy je velmi nepříjemnou záležitostí, která leckoho trápí téměř denně. Sklouznout pak do závislosti na lécích je velmi snadné. Pokud i vy patříte mezi ty, kdo „lupají“ analgetika jako lentilky, možná je na čase přijít vašemu trápení na kloub. Za bolestí hlavy může stát i pouhé nevyspání či nedostatek vitaminů, avšak může značit i vážnější problém. Co všechno bolest hlavy způsobuje?
Bolest hlavy je symptom
Čelo, spánky, týl, za okem, jedna strana nebo celá hlava - bolest hlavy se může projevit na více místech. Její výskyt vám však může napovědět, co vám schází. Bolest hlavy je totiž symptom, přičemž:
- Primární bolest hlavy je projevem život neohrožujícího, chronického či záchvatového onemocnění. Je to například migréna či tzv. Cluster headache.
- Sekundární bolest hlavy vzniká jako příznak jiného onemocnění jako je meningitida,hypertenze, spánková apnoe či mozková žilní trombóza.
Kromě místa výskytu se bolest hlavy liší i intenzitou, délkou a charakterem. Je bolest tupá, pulsující nebo šlehavá? Trápí vás pár minut nebo několik dní? To vše je při hledání příčiny dobré brát v potaz.
Co všechno způsobuje bolest hlavy
1. Cukr
Také vás vždycky fascinoval seriál Dr. House a jiné show z lékařského prostředí, kde někdo téměř umřel proto, že snědl příliš mnoho bonbonů? I diagnóza vaší bolesti hlavy může být takto snadná. Jsou totiž lidé, kteří trpí bolestí hlavy pokaždé, když si dají zmrzlinu nebo i jakékoliv jiné cukrovinky. Jsou to hlavně diabetici či lidé s migrénami.
Proč cukr způsobuje bolest hlavy?
Jakmile sníme něco sladkého, stoupne nám hladina cukru v krvi, což pro naše tělo není dobře. Začne se tedy bránit tím, že slinivka břišní vyprodukuje vyšší množství inzulinu, který rychle vrátí cukr do normálu. Avšak tyto výkyvy v hladině cukru můžeme pocítit právě bolestí hlavy.
Jestliže cukr konzumujeme ve velkém množství a pravidelně, může spustit zánětlivé procesy, které se opět mohou projevovat bolestí hlavy. A v neposlední řadě nám může cukr způsobit dehydrataci. Když totiž místo vody konstantně pijete slazené nápoje, její nedostatek se projeví v podobě bolesti hlavy.
Jak poznat, že bolest hlavy vyvolal cukr?
Po prudkém vzestupu a následném poklesu hladiny cukru se můžeme cítit unaveni a malátní. Někoho dokonce začne obtěžovat citlivost na světlo a zvuk, což jsou typické příznaky migrény. Může dojít i na nevolnost i zvracení. Bolest vyvolaná cukrem se obvykle charakterizuje jako pulzující či tlukoucí.
Pokud se u vás cukr projevuje jako spouštěč migrény, zkuste omezit jeho příjem. Pravidelně jezte a vybírejte si potraviny s komplexními sacharidy, které uvolňují energii postupně a nedochází tedy k výkyvům hladiny cukru. Omezte sladké nápoje a dbejte na to, abyste pili dostatek vody. Dospělý člověk by měl během dne přijmout přibližně 2-3 litry tekutin.
2. Stres
Stres je pro dnešního člověka bohužel běžnou součástí dne - tlak na výkon v práci, povinnosti doma, nedosahování cílů… To všechno zaměstnává naši hlavu a způsobuje řadu problémů, včetně její bolesti.
Proč stres způsobuje bolest hlavy?
Když jsme ve stresu, naše tělo se připravuje na boj nebo útěk, díky čemuž se napnou svaly a dochází tak z zvýšeném napětí v oblasti hlavy, krku a ramen. A toto napětí bolí.
Zároveň mozek při stresu produkuje různé hormony jako je kortizol, které mohou v těle spustit zánětlivé procesy. A do třetice všeho zlého - stres může způsobit zúžení cév, kvůli čemuž se omezí průtok krve do mozku.
Sekundárně můžeme kvůli stresu nestíhat pravidelně a dobře jíst, což může způsobit výkyvy v hladině cukru v krvi, a to jak jsme si řekli již výše, může mít za následek bolesti hlavy. Stejně tak ve stresu lidé nezvládají dostatečně pít a navíc se dehydratují zvýšeným příjmem kofeinu. Suma sumárum- stres má na naše tělo opravdu nepříjemný vliv.
Jak poznat, že bolest hlavy vyvolal stres?
Stres je spouštěčem zejména tenzních bolestí hlavy, které se projevují jako tupá, stálá bolest v oblasti čela, spánků nebo celé hlavy.
Pokud zažíváte stres a trpíte bolestí hlavy, zkuste se uvolnit. Vyzkoušejte relaxační techniky jako je jóga, meditace, hluboké dýchání či progresivní svalová relaxace.
Jestliže máte tu možnost, požádejte partnera, aby vám namasíroval ramena a šíji nebo se co nejdříve objednejte na profesionální masáž. Od napětí vám také mohou pomoci teplé obklady na šíji a zátylku. Jelikož stres je něco, čemu se dá jen těžko v dnešní době vyhnout, osvojte si návyky a cvičení, které vám ho pomohou dlouhodobě zvládat a zamezí rozvoji chronického stresu.
3. Spánek
Se stresem úzce souvisí nedostatek kvalitního spánku. Dospělý člověk by si měl dopřát denně cca 7 - 9 hodin, přičemž by měl během této doby projít všemi fázemi a přes noc tak zregenerovat.
Proč špatný spánek způsobuje bolest hlavy?
Jestliže nespíte dostatečně nebo naopak příliš, můžete trpět bolestmi hlavy z únavy. Kromě toho vás však hlava může bolet i kvůli nevhodné poloze - jestliže není přirozená, může vám zatuhnout krk. Způsobit tyto problémy vám může i špatný polštář či matrace. Při jejich výběru buďte tedy opatrní a zkoušejte, co vám vyhovuje. Nezapomeňte, že tyto pomůcky pro spánek časem mění svůj tvar a kvality, a proto je třeba je pravidelně měnit. Nový polštář bychom si měli dopřát jednou za 1-2 roky, matraci pak za 7- 10 let.
Bolestí hlavy můžete také trpět při spánkové apnoi či dehydrataci. Dbejte tedy na to, abyste během dne dostatečně pili, avšak vyhněte se pití velkého množství vody před spaním.
Jak poznat, že bolest hlavy vyvolal špatný spánek?
Bolest hlavy způsobená špatným spánkem se projevuje ráno hned po probuzení. Cítíte se malátní a bez energie. Často se jedná o tupou, pulzující bolest v oblasti spánků a čela. Můžete mít také pocit tlaku či napětí v hlavě a dokonce i citlivě reagovat na světlo a zvuk.
Spánek je pro naše fungování to nejdůležitější a rozhodně se bez něj dlouhodobě neobejdete. Pokud spíte špatně a vyloučili jste nesprávné pomůcky (postel, matrace, polštář..-), je načase si osvojit zvyky, které vám pomohou spánek zlepšit.
4. Špatné držení těla
Dlouhé hodiny prosezené před obrazovkou počítače si mohou vybrat krutou daň v podobě špatného držení těla a bolesti.
Proč špatné držení těla způsobuje bolesti hlavy?
Dlouhodobé setrvávání v nepřirozené poloze způsobuje napětí v oblasti krku, ramen a šíje. Napjaté svaly mohou tlačit na páteřní nervy, což opět může zapříčinit bolest hlavy.
Sedavým způsobem života si také můžeme přivodit nejrůznější blokády krční páteře, které omezují pohyblivost a způsobují bolest. Kromě toho vám bolest může způsobit i těžká kabelka či batoh na jednom rameni.
Jak poznat, že bolest hlavy vyvolalo špatné držení těla?
Špatné držení těla může zapříčinit tupou, stálou bolest, která je často popisována jako tlak či napětí v oblasti čela, spánků nebo týlu. Tato bolest se může zintenzivnit při otáčení či naklánění hlavy. Kromě bolesti hlavy vás trápí ztuhlý krk, ramena a omezená pohyblivost v této oblasti.
Při práci u počítače dbejte na to, abyste seděli vzpřímeně s uvolněnými rameny. Dělejte si pravidelné přestávky a protahujte se. Pokud vám správná pozice dělá problémy, můžete zkusit nejrůznější pomůcky jako je ergonomická židle, popruhy či ortopedický korzet.
Dále doporučujeme prosezené hodiny kompenzovat cvičením. Skvělá je jóga nebo pilátes,které se zaměřují na protahování a uvolňování svalů.
5. Emoční vypětí
Emoce nejsou nemoce, avšak mohou se tak projevit. Emoční vypětí je poměrně častou příčinou tenzní bolesti hlavy.
Proč emoce způsobují bolest hlavy?
Negativní emoce a pocity úzkosti, které prožíváme mohou způsobit napětí ve svalech v oblastí hlavy, krku a ramen. Prudká změna nálady může též vyvolat bolest, stejně jako tomu je u cukru.
Obrovský vliv na naše tělo mají hormony, které především při depresivních poruchách mohou zapříčinit bolest hlavy. Často mohou za bolesti i potlačené emoce. Pozor na ně!
Jak poznat, že bolest hlavy vyvolaly emoce?
Emoční bolest se často projevuje v oblasti spánků a čela, přičemž je popisována jako tupá. Kromě bolesti hlavy můžete cítit ztuhlost a bolest v oblasti krku a ramenou. Jestliže vás tyto bolesti hlavy trápí dlouhodobě, je načase naučit se pracovat s emocemi a vyřešit ty potlačené. Existuje na to řada technik, které zvládete sami i s pomocí kouče.
6. Koitální cefalie
Ač je fyzická aktivita tou nejlepší prevencí bolestí hlavy, může být i jejich příčinou. Nejčastěji bolest hlavy trápí muže při sexuální aktivitě, a to těsně před či během orgasmu.
Proč fyzická aktivita způsobuje bolest hlavy?
Bolestí hlavy při fyzické aktivitě mohou trpět lidé, kteří mají fyzické aktivity málo a trpí nadváhou. Zatím nevíme, proč přesně ke koitální cefalii dochází, avšak souvislost může být se zvýšením krevního tlaku, změnám průtoku krve v mozku či uvolňováním různých látek, které mohou ovlivnit cévy. Při sexu či intenzivním cvičení také může dojít k napětí svalů.
Jak poznat, že bolest hlavy vyvolala koitální cefalie?
Jelikož tato bolest hlavy přichází během vysoké fyzické aktivity a hlavně při sexu, není těžké poznat, co je její příčinou. Tato bolest je velmi silná a. Může mít pulzující či tlukoucí charakter. Nejčastěji se vyskytuje v přední části hlavy, avšak může být kdekoliv. Trvá několik minut, ale i hodin.
Pokud zažíváte bolesti hlavy při sexuálním styku, neváhejte co nejdříve vyhledat lékaře. Můžete totiž i trpět i jiným, závažnějším onemocněním jako je mozkové aneuryzma. Obvykle se koitální cefalie dá do jisté míry redukovat zlepšením fyzické kondice a/či redukcí hmotnosti.
7. Menstruace
Menstruace je přirozenou součástí života každé ženy, avšak často se nejedná o nic příjemného. Měsíční krvácení máme spojené především s bolestmi břicha a výkyvy nálad, avšak může souviset i s bolestí hlavy.
Proč menstruace způsobuje bolesti hlavy?
Během menstruace nás ovlivňují hormony, respektive jejich výkyvy. Před menstruací dochází k poklesu hladiny estrogenu, což může vyvolat zúžení cév a následně bolest hlavy. Naopak můžeme mít zvýšenou hladinu prostaglandinů, které vyvolávají stahy hladkého svalstva a také záněty.
Výkyvy nálad souvisí s emočním vypětím, které, jak jsme si řekli výše, může způsobit bolesti hlavy. V neposlední řadě však bolest hlavy během menstruace (ale i jindy) může způsobit nedostatek hořčíku nebo přílišná konzumace sladkého.
Jak poznat, že bolest hlavy vyvolala menstruace?
Poznat menstruační bolest hlavy opět není tak těžké- dochází k ní totiž během tohoto období. Jejím častým doprovodem jsou zažívací potíže, únava a podrážděnost, výjímkou však není ani citlivost na zvuky a světlo. Bolest je často lokalizovaná v jedné části hlavy a je pulzující.
Jaké jsou nejčastější spouštěče bolesti hlavy?
Pokud se chcete vyhnout denním zážitkům s bolestí hlavy, zkuste vypozorovat, co je u vás nejčastěji spouští. Pro pořádek si tedy shrneme ty nejčastější:
- Cukr
- Uzeniny a sýry
- Kofein
- Alkohol
- dehydratece
- Nedostatek hořčíku
- Napětí svalů
- Špatné držení těla
- Bruxismus
- Napětí v čelisti
- Narušení biorytmu
- Hormonální změny
- Změny počasí
- Světlo
- Hluk
- Oční problémy
- Alergie
- Léky
Jak vidíte, některé spouštěče lze omezit, jiným se vyhnete těžko (například počasí). Obecně vám však může pomoci změna životního stylu v podobě zdravější stravy a zařazení relaxačních a jiných pohybových aktivit.
Bolest hlavy může značit i vážný zdravotní problém
Možná vám přijde hloupé, „obtěžovat“ lékaře s „obyčejnou“ bolestí hlavy, ale věřte, že zas taková prkotina to být nemusí. Bolest hlavy totiž může značit průběh nějaké infekce, nádorového onemocnění, onemocnění levin, očí nebo třeba afekce zubů a čelisti. Jestliže je tedy u vás bolest hlavy na denním pořádku, neváhejte a požádejte lékaře o důkladné vyšetření.