Služby
Asertivita

Asertivní desatero pro lepší komunikaci

21.1.2025
Autor:
Kateřina

Dobrá komunikace je základ, pokud chceme mít zdravé a funkční mezilidské vztahy. Jestliže totiž nedokážeme vyjadřovat naše myšlenky jasně a upřímně, a zároveň s respektem k druhé osobě, může dojít ke konfliktům či převaze na jedné straně. Jak se naučit správně komunikovat? Následujte naše asertivní desatero a uvidíte, že svých cílů budete dosahovat snáze!

Co to znamená být asertivní

Tématu asertivity už jsme se věnovali dříve, ale jak se říká - opakování je matkou moudrosti. A to platí i u asertivity.

Asertivní člověk si nenechá tzv.kálet na hlavu a dokáže se vyhranit, pokud po něm někdo chce něco, do čeho se mu nechce nebo mu nepřipadá jako dobrý nápad. Důležité ale je, že to dělá s respektem. Stejně tak dokáže volit slova a strategie, díky nimž si může vykomunikovat to, co potřebuje.

Asertivita a drzost jsou často zaměňované pojmy

Zvláště v české společnosti je zvykem, že se příliš neodporuje autoritám, tedy nadřízeným v práci, rodičům nebo třeba i partnerovi. Jestliže se někdo snaží tomuto nastavení vzpříčit, je hned automaticky drzý. Jenže drzost a asertivita nejsou synonyma. Naopak - nemohou být od sebe dál.

Drzý člověk ve své komunikaci využívá především urážky, zesměšňuje a ponižuje ostatní. Jeho „tajnou zbraní“ jsou ironie a sarkasmus či  agresivní obviňování. Cílem takového člověka je dominance, dosažení vlastních cílů skrze manipulaci, bez ohledu na city a vytíženost druhého. Často jde i jen o pobavení nebo snaho veřejně ublížit druhým. Jestliže je člověk k bám drzý, pak z jeho úst budou padat věty jako „Zase říkáš blbosti.“ nebo „Jsi si jistá, že to chceš jíst? Takhle si v životě pořádnýho chlapa nenajdeš. Leda že by měl rád tlustý…

Asertivní člověk naopak komunikuje s autoritami s respektem, avšak nejen k nim, ale i k sobě samému. Neponižuje, neubližuje, vždy si vyslechne názor druhé strany a snaží se najít vhodný kompromis. Poznáte ho tak, že mluví otevřeně, jasně, upřímně, používá „já“ sdělení a vyjadřuje své pocity a myšlenky konkrétními příklady.

Dejme si příklad - místo „Zase říkáš blbosti.“ Asertivní člověk svůj nesouhlas vyjádří takto: „S tím, co jsi právě řekl/a bohužel nesouhlasím. Myslím si, že…“. Druhé sdělení, které jsme si vyjádřili slovy drzého člověka by naopak mohlo vyznít takto: „Trochu se bojím, že takový jídelníček není úplně ideální pro tvé zdraví. Možná bychom mohli společně vyzkoušet něco zdravějšího? Chtěl/a bych, aby ses cítila dobře a měla dostatek energie a sebevědomí.

Následujte asertivní desatero a zlepšete si život

Naše asertivní desatero vám může sloužit jako praktický návod, jak být krůček po krůčku každý den o něco asertivnější.

  1. Mám právo sám posuzovat svoje vlastní jednání, myšlenky a pocity a být za ně a za jejich důsledky sám zodpovědný.
  2. Mám právo neposkytovat žádné výmluvy, vysvětlení ani ospravedlnění svého jednání.
  3. Mám právo dělat chyby a být za ně zodpovědný. Nikdo není dokonalý a chyby jsou přirozenou součástí života.
  4. Mám právo dělat nelogická nebo nepředpokládaná rozhodnutí. Nemusím vždy jednat racionálně nebo podle očekávání ostatních.
  5. Mám právo změnit svůj názor. Názory se mohou časem měnit a není na tom nic špatného.
  6. Mám právo říci „ne“. Není nutné souhlasit se vším, co se po mě požaduje, když na to nemám kapacitu nebo se mi to prostě nelíbí.
  7. Mám právo požádat o to, co potřebuji.
  8. Mám právo vyjádřit své pocity.
  9. Mám právo být respektován.
  10. Mám právo říct, když něco nechápu.

Výhody asertivní komunikace

Asi nikdo z nás nechce být vláčen dominantními lidmi a tančit, jak pískají. Jako „people pleaser“ toho moc člověk sám nedokáže, jelikož tráví až příliš mnoho času snahou uspokojit přání a potřeby druhých. Nebuďte takoví!

Jestliže si osvojíte asertivní chování, budou vaše vztahy s ostatními mnohem lepší. Možná svou náhlou resistencí někoho naštvete, ale ani to není od věci. Jestliže máte v životě lidi, kteří vás jen využívají, je načase se s nimi rozloučit. A ti, kteří vás zneužívali „omylem“ brzy pochopí, že již pro ně neuděláte vše a dokáží se zařídit jinak.

Díky asertivnímu přístupu se vám podaří získat si větší respekt od ostatních, a to se brzy pozitivně podepíše na vašem sebevědomí. Začnete snáze dosahovat svých cílů, a to i proto, že najednou budete mít dostatek energie i času na svůj seberozvoj.

Schopnost volit slova diplomaticky a vyjadřovat se přesně vám také pomůže vyhýbat se konfliktům. Schválně, kolikrát se vám už stalo, že jste se s druhým nepochopili nebo se špatně vyjádřili a úplně zbytečně jste kvůli tomu měli mrzení?

Příklady, jak asertivita může změnit vaši komunikaci

Učebnicovým příkladem může být třeba obyčejné vynášení koše. Představte si, že žena přišla z práce a hned se začala věnovat dětem, rychle poklidila a následně nachystala večeři. Je po celém dni unavená, emocionálně vyčerpaná a nedoceněná. Její muž totiž přišel z práce, sedl si do křesla a čekal na večeři při relaxu u videohry. Měl za sebou intenzivní den v práci, zaslouží si tedy odpočinek. A teď problém: je třeba vynést koš.

Žena vidí svého muže, jak si hraje a přirozeně cítí vztek. On si tady hraje, zatímco já jsem pracovala v práci i doma a ještě neměla chvilku pro sebe. A odpadkový koš přetéká a ona musí ještě rychle zkontrolovat s dětmi úkoly. Její pohár trpělivosti přeteče a vyštěkne „To je fajn, že si tady hraješ, zatímco já se musím starat o všechno. Ani ten blbej koš nevyneseš, jsem jak tvoje služka.“ Muž samozřejmě toto sdělení pochopí jako útok a ženě odvětí „To je skvělý. Celej den mě prudí šéf a kolegové a pak přijdu domů a nemůžu si ani chvilku odpočinout? “ a tak dále. Jak vidíte, konflikt je na světě. Jak by to šlo líp?

Žena místo útoku svému muži sdělí „ Cítím se po celém dni unavená a ještě musím s dětmi zkontrolovat úkoly. Mohl bys, prosím, vynést koš, miláčku? Vím, že jsi toho měl dnes také dost, ale moc by mi to pomohlo,“. Toto jasné sdělení, které vyjadřuje ženinu potřebu muž nevezme jako sekýrování a znevažování jeho potřeb, ale naopak - pochopí, co je potřeba. „ Ano, miláčku, jen dohraju level a hned se o to postarám.“ V lepším případě se zvedne hned a nabídne ženě, že se postará o děti, aby mohla též odpočívat.

Asertivita není žádná věda a dokáže se jí časem naučit každý, a to v jakémkoliv věku. Čím dříve však s jejím nácvikem začnete, tím lépe!