Podcast-Autentická Výzva
E40

„Mužský kruh je prodloužením tvého nervového systému,“ říká mentor Adam Antoš

25.10.2024
Autor:
Kateřina

Hostem 40 epizody Autentické Výzvy je Adam Antoš - mentor, průvodce a hlasový alchymista. A nejen to! Adam je ii průvodcem na Zlaté cestě pod hlavičkou mužské platformy AMAEN. Jeho velkým tématem je otázka mužství, které řeší prostřednictvím mužských kruhů na akcích Lvího Srdce, které založil. Co ho k tomu vedlo? A jaké mají mužské kruhy výhody? To se dozvíte v tomto článku!

Co je to Lví Srdce?

Lví Srdce je skupinka  akčních mužů, která vytváří zážitková setkání pro jiné muže. Prostřednictvím nejrůznějších zážitků a výzev účastníci  mužských kruhů prozkoumávají zrod své mužské síly a zaobírají se například vztahem se svým otcem.

Muži díky Lvímu Srdci také  mohou poznávat svou esenci i prostřednictvím tance haka. Vyzkoušet si ho můžete na různých letních akcích, například na Healing festivalu, kde se s Adamem Antošem potkal právě moderátor Autentické Výzvy, Lubomír Novohradský. Jelikož je Lví Srdce hlavně o poznávání sebe sama a autenticitě, asi vás nepřekvapí, proč právě Adama v této epizodě vyzpovídal.

Co jsou to mužské kruhy?

Mužské kruhy jsou setkání mužů, kteří se chtějí scházet za účelem vzájemné podpory, sdílení zkušeností a osobního rozvoje. Jde o bezpečnou zónu, kde muži mohou být sami sebou, otevřít se svým pocitům, myšlenkám a výzvám, se kterými se potýkají. Adam Antoš v rozhovoru mužské kruhy popisuje jako prodloužení nervového systému muže.

„To znamená, že je to, co řeší ten brácha vedle tebe vlastně je tvojí součástí a ty to v sobě máš a řešíš to vlastně taky,“ vysvětluje Adam Antoš. „A díky tomu ty se v tom kruhu na to můžeš podívat, protože normálně jako to v tom všem, manželkách, dětech, povinnostech, závazcích prostě nestíháš. Jako  nahlédnout do těch prostorek, který taky zasloužej trošku péče.“

Jaké jsou hlavní výhody mužských kruhů?

  • Podpora

Mužské kruhy  účastníkům poskytují prostor pro sdílení zkušeností a problémů, což může být velmi  osvobozující a zároveň i inspirativní. Účastníci se totiž učí od sebe navzájem a nacházejí společné rysy ve svých životech, což posiluje jejich vzájemné spojení. To, co prožívá jeden člen, se stává součástí zkušeností ostatních.

"Jsem hodně vděčnej, protože jsou to pro mě lidi, od kterejch se chci učit a prostě ten prostor je obrovsky inspirativní, když ti  už jenom týpek řekne, co má za sebou, co řeší. Jak, jak to vlastně vidí ten svět a ty zjistíš, kolik toho máš podobného,“říká Adam Antoš.

Bezpečný prostor

V kruhu panuje důvěra a bezpečnost, což umožňuje mužům otevřeně mluvit o svých pocitech a problémech bez obavy z odsouzení. To je důležité pro osobní růst a sebepoznání.

"Protože vědí, že já je nebudu soudit, tak vědí, že tam pro ně budu v lásce, že je příjmu v tom, v čem jsou. A to stačí. Nikdo neléčí druhýho člověka, člověk se léčí sám tím, že má bezpečnej prostor, ve kterém se může sám na sebe podívat,“ vysvětluje.

Učení prostřednictvím zážiků

Místo pouhého povídání se v mužských kruzích často konají zážitkové aktivity, které pomáhají prohloubit vztahy a poskytnout praktické zkušenosti, což může být pro účastníky velmi obohacující. Je to velkou výhodou i pro ty, kdo prostě neradi jen tak sedí a mluví o svých pocitech.

Spolupráce a růst

Antoš zdůrazňuje, že mužské kruhy nejsou o konkurenci, ale o spolupráci a vzájemném růstu. Účastníci se snaží najít společné cíle a podporovat se navzájem ve svém osobním rozvoji. „Jsme nějaká banda chlapů a máme nějaký vibe a ten si prostě přitáhne ty chlapy, který si přitáhne. Každej prostě přitáhne svůj okruh chlapů,“ říká v rozhovoru Adam Antoš.

Ženy vs. muži

Ženy mají podle mě větší přirozenost v tom sdílet svoje nitro být spojený s tím svým nitrem a přijde jim to jako víc auto nebo asi přirozenější jít s tím vlastně ven,  vylít tu emoci. Oni jsou tak nastavený a potřebují to. Vlastně mají iten cyklus, kterým jedou a jsou s ním spojený.Čím více jsou s tím spojený, tím jsou víc v pohodě,“ popisuje.

„Tohle je teď jako paradox. My s tím můžeme být spojený, ale potřebujem mít nad tím nadhled a málokdo se do toho, do té svojí žumpy, chce prostě ponořit, protože by mu to vlastně destabilizovalo celej život, protože by se musel začít ptát třeba na věci, které nechce znát na ně odpovědi,“ říká na to, proč je vlastně pro řadu mužů problematické něco jako mužské kruhy podstoupit.

Svou realitu si vytváříme sami

Jsme tvůrci svojí reality a já se domnívám, že z praxe, že vlastně všechno, co máš v sobě, se ti jenom projektuje ven.“ Říká Adam a pokračuje: „Takže když se ti něco nedaří, tady a opakovaně se ti to téma vrací, tak to neznamená, že tam někde venku je někdo jako jako špatně, ale že tady v tobě je něco, co to vytváří. A ty buďto to můžeš popírat, ignorovat, nebo s tím můžeš bojovat? Jsou možné cesty různé a já tomu říkám, že je dobré se s tím pomilovat.

Zajímá vás, jak se Adam Antoš k tématu mužství a založení mužských kruhů dostal? A z jakých rodinných poměrů pochází? Neváhejte a pusťte si celou epizodu!