Podcast-Autentická Výzva
E55

Samuraj dnešní doby Zdeněk Nováček: Boj, upřímnost a cesta k sobě samému

17.3.2025
Autor:
Kateřina

Hostem 55. epizody talkshow Autentická Výzva byl Zdeněk Nováček, moderní samuraj. Bojové umění, práce s myslí i tradicemi japonských bojovníků mu pomohly najít cestu, která ho dnes nejen živí, ale i formuje jako člověka. Jsou dnešní samurajové stejní jako ti ve filmu? A jak nám může samurajství pomoci v seberozvoji?

Nejen bojovník, ale i umělec

Mnoho lidí si myslí, že samuraj byl jen bojovník, ale ve skutečnosti musel být i kulturně zdatný,“ říká Nováček. „Recitovali poezii, studovali historii, ovládali kaligrafii. Být samurajem znamenalo být nejen silný, ale i moudrý.

Tato vyváženost mezi tvrdostí a citlivostí je něco, co podle něj v moderním světě často chybí. Lidé se ženou za úspěchem, silou, kariérou, ale zapomínají na rovnováhu a sebepoznání.

Upřímnost: klíč k síle i pokoře

Jedním z hlavních principů samurajské filozofie je upřímnost – ale ne taková, jak ji chápeme na Západě. „My si myslíme, že upřímnost znamená říkat ostatním pravdu. V Japonsku je to spíš o tom být pravdivý sám k sobě,“ vysvětluje. „Vědět, kdo jsem, kde mám hranice, v čem jsem dobrý a co mi nejde. To je upřímnost, která kultivuje člověka.

V dnešní době podle něj mnoho lidí neumí pracovat s vlastním strachem a slabostmi. Bojíme se přiznat chyby, obáváme se, že když něco nezvládneme, sníží to naši hodnotu. „Ale právě to, že si dokážeme říct – tady mám slabinu, tady potřebuji růst – je základem síly,“ dodává.

Strach a smrt: proč se bojíme víc než samurajové?

Smrt je ve východní filozofii vnímána jinak než v naší kultuře. „Samurajové neměli strach ze smrti, protože věřili, že naplní svůj osud. V Japonsku existovala i určitá čest v tom zemřít ve službě nebo v boji. Dnes se bojíme přecházet ulici,“ říká Nováček s nadsázkou.

Moderní člověk je podle něj zahlcen stresem, protože se neustále soustředí na budoucnost nebo minulost. „Spousta lidí neumí být v přítomném okamžiku. Když jsme s rodinou, myslíme na práci. Když jsme v práci, myslíme na dovolenou. Ale samuraj žil tak, jako by každý den mohl být poslední – a proto ho prožíval naplno.

Moudrost života a práce

Kromě bojových umění a filozofie se Nováček věnuje i podnikání. Jeho firma s pouhými pěti zaměstnanci pracuje pro největší firmy v Česku, a přesto si zachovává rodinnou atmosféru. „Už si vybírám klienty. Můžeme mít v zakázce půl milionu, ale pokud cítím, že spolupráce nebude fungovat, odmítnu. Nechci, aby moji lidé dělali něco, co je ničí,“ popisuje svůj přístup.

A stejnou filozofii uplatňuje i doma. „Mám tři dcery a nechci být tím rodičem, který se pro ně obětuje natolik, že zapomene žít. Děti se učí příkladem. Ne tím, že jim řekneme, co mají dělat, ale tím, že vidí, jak žijeme.

Kde se vzala samurajská cesta?

Na otázku, zda se s touto filozofií narodil, Nováček odpovídá: „Ne. Člověk k tomu dospěje. Je mi 50 a doteď se učím. Ale myslím, že každý si projde testy – výzvami, které mu život přinese. Když je nezvládne, přijdou znovu, ale v těžší podobě. A je na nás, jestli si to uvědomíme a změníme se, nebo budeme padat do stejných pastí.

Hodnoty samurajství, které by mohly inspirovat moderní muže

Starodávné samurajské hodnoty mohou i dnešním moderním mužům poskytnout inspiraci k tomu, aby žili smysluplnější a odpovědnější životy:

  1. Upřímnost: Samurajství klade důraz na upřímnost, přičemž je důležité být pravdivý nejen vůči ostatním, ale především sám k sobě. To zahrnuje poznání svých silných a slabých stránek a schopnost se kultivovat.
  2. Odvaha: Samurajové byli známí svou odvahou, včetně schopnosti čelit smrti. Smrt na bitevním poli byla považována za vrchol života, což ukazuje na jejich oddanost a smysl pro čest.
  3. Ochrana a zodpovědnost: Samurajství zahrnovalo ochranu rodiny a společnosti, což je hodnota, která může inspirovat moderní muže k tomu, aby se stali ochránci svých blízkých a aktivně se podíleli na komunitě.
  4. Pokora a skromnost: Samurajové často pohrdali penězi a materiálními statky, což naznačuje, že skutečná hodnota spočívá v osobním rozvoji a vztazích, nikoli v hromadění bohatství.
  5. Osobní rozvoj: Samurajové se věnovali nejen bojovým uměním, ale také umění a literatuře, což ukazuje na důležitost celkového rozvoje osobnosti a kultivace ducha.

Zdeněk Nováček je moderním samurajem nejen v tom, co dělá, ale hlavně v tom, jak žije. Jeho poselství je jednoduché: „Každý den se snaž být lepší, než jsi byl včera.“ Možná je to nakonec ta nejdůležitější lekce, kterou nám mohou starodávní bojovníci předat.