Podcast-Autentická Výzva
Péče o sebe

Je těžké zhubnout? S Nikolou Homolkovou o práci na sobě

29.10.2024
Autor:
Kateřina

Hubnutí je často vnímáno jako složitý a náročný proces, plný odříkání a frustrace. Mnoho lidí se potýká s otázkou, proč je tak těžké zbavit se přebytečných kilogramů, i když se snaží dodržovat dietu a pravidelně cvičit. Hubnutí není vždy snadné, ale není ani nemožné. Výživová poradkyně Nikola Homolková  dokonce říká, že "hubnutí je jednoduchý" a že to jsou jen lidé, kteří propagují různé doplňky, kdo se snaží ukázat, že zhubnout je strašně těžké.

Pomůže výživový poradce zhubnout?

Nikola Homolková byla hostem podcastu Autentická Výzva. Tam popsala svou cestu ke zdravému životnímu stylu a práci nutriční koučky. „Jako já nikomu neslibuji výsledky, protože ta práce je hlavně na těch lidech, takže já jim dám nějakým způsobem tu cestu, kterou by se oni měli vydat. Dám jim veškeré rady veškeré informace, ale jestli oni to budou dodržovat, nebo ne, tak to už je na nich,“ říká. Jsou totiž lidé, kteří mají pocit, že veškerá práce na sobě spočívá v zaplacení kouče.

„Potom je spousta těch, který se na to vyprdnou v půli cesty, nebo ani ne v půli cesty. Třeba po měsíci mi napíšou, já nehubnu prostě, jak je to možný a já říkám, tak mi pošli, co jíš, kdy jíš. A když mi napíšou? Jo, já jsem měla k obědu pizzu. K večeři jsem si dala knedlíky s vepřovým, ale pořád nehubnu, to je divný a tak. Tak to potom už jako si říkám, aha, tak kde je asi chyba,“ popisuje své trable s klienty.

Jak výživové poradenství funguje?

Pokud se vám nedaří zhubnout, i když pocitově je jíte správně, pak z návštěvy nutričního poradce můžete velmi benefitovat. Stejně tak i v případě, kdy se váš jídelníček skládá jen z fast foodu a vysoce zpracovaných potravin. Poradce vám ale pomůže přibrat nebo zlepšit zdraví. Jak takové sezení probíhá?

  • Anamnéza: Výživový poradce si vyžádá podrobné informace o vašem zdravotním stavu, aktuální váze, výšce, fyzické aktivitě, stravovacích návycích a životním stylu.
  • Stanovení cílů: Společně s poradcem si určíte konkrétní a realistické cíle, které chcete dosáhnout.
  • Analýza jídelníčku: Proberete svůj současný jídelníček a identifikujete oblasti, které je potřeba zlepšit.

Na základě získaných informací vám poradce sestaví jídelníček šitý přímo na míru vašim potřebám a preferencím. Důraz bude kladen na vyváženost stravy, dostatečný příjem živin a chutné jídlo. Tím ale vaše společná práce nekončí - během celého období spolupráce budet mít pravidelné kontroly, na kterých budete diskutovat o svých pokrocích či řešit, proč doporučený program nefunguje.

Základní principy hubnutí

Hubnutí je podle Nikoly jednoduché a spočívá v rovnováze mezi příjmem a výdejem kalorií. Důležité je tedy sledovat, kolik člověk sní a kolik vydá, což je základní zákon pro úspěšné hubnutí.

Pohyb a aktivita

Doporučuje se denně vykonávat 7 až 10 000 kroků, což je považováno za zdravé rozmezí pro každého. Nikola zdůrazňuje, že běžný pohyb, jako je chůze, je pro udržení váhy klíčový.A chůzi zvládne úplně každý!

Individuální přístup

Nikola se vyhýbá vytváření striktních jídelníčků, protože věří, že lidé by měli mít svobodu v tom, co jedí. Místo toho poskytuje informace o vhodných potravinách a kaloriích, které lidé mohou sledovat sami.  „Jídelníčky vůbec nedělám OK. Ani jeden  jídelníček  jsemn eudělala. Takže já jediný, na čem to zakládám, je, že mám ty ebooky dva. A v těch jsou veškerý informace.  Tam jsou i vypsaný vždycky potraviny, který jsou vhodný, co ty lidi maj zařazovat, a potom jim spočítám kalorie, protože všechno vlastně stojí na tom, kolik člověk vydá a sní.“ Říká.

To je vlastně veškerej zákon, takže to, že někdo dostane jídelníček, který tě vlastně třeba po týdnu přestane bavit, protože tam pořád jíš rýži, kuře, brokolici, tvaroh s mandlema k večeři..  Tak ono jako jo…, Ale když potom to člověk jí už nějakou dobu, nebo  i když třeba za 3 měsíce zhubne s nějakým jídelníčkem, tak potom se vrátí do stejných kolejí a zase přebere zpátky.“ Vysvětluje Nikola.

Důraz na vzdělávání a konzistenci

Klienti musí být motivováni k tomu, aby byli konzistentní a pravidelně informovali o svém pokroku. Nikola se domnívá, že lidé, kteří investují do svých cílů a mají pravidelnou zpětnou vazbu, dosahují lepších výsledků.

Odmítání extrémů

Nikola v rozhovoru varuje před extrémními dietami a doplňky, které slibují rychlé výsledky. Místo toho se zaměřuje na udržitelné a zdravé návyky.

Proč někteří lidé nemohou zhubnout

Jak jsme si vysvětlili výše, hubnutí není nijak složité a stačí k němu jednoduché pravidlo - spálit více kalorií, než přijmete. Avšak jsou lidé, kterým ani tento přístup nepomůže.

Může tam být porucha štítné žlázy. Nějaký metabolický poruchy, ale to jsou fakt takový 3 % lidí.  Ale všichni si myslí, že jsou to oni a teďvětšinou do těch 3 % nepatří.

Genetika

Náš genetický kód ovlivňuje, jak naše tělo ukládá tuk a jak rychle ho spaluje. Někteří lidé mají jednoduše rychlejší metabolismus než jiní. Existují (i vrozené) nemoci, které mohou proces hubnutí velmi zkomplikovat.

Hormony

Hormony, jako je inzulín nebo leptin, hrají klíčovou roli v regulaci hmotnosti. Hormontální nerovnováha  a jí způsobená onemocnění mohou ztížit hubnutí. Jedná se o:

  • Poruchy štítné žlázy: Nedostatek hormonů štítné žlázy může zpomalit metabolismus a vést k přibírání na váze.
  • Inzulínová rezistence: Tělo se stává méně citlivé na inzulín, což vede k vyšším hladinám cukru v krvi a může způsobovat přibírání na břiše.
  • Polycystický ovariální syndrom (PCOS): Toto hormonální onemocnění často souvisí s nadváhou a obezitou.
  • Cushingův syndrom: Nadbytek kortizolu může způsobit přerozdělování tuku, zejména v oblasti břicha a obličeje.

Psychologické faktory

Emoční stravování, negativní myšlenky a nedostatek sebedůvěry mohou sabotovat naše snahy o hubnutí.

Vliv na to, jak se nám daří hubnout má samozřejmě i náš životní styl, a to nemluvíme jen o tom, jak se stravujete či zda máte sedavé zaměstnání. Hubnutí může značně zkomplikovat i nedostatek spánku či konstantní stres.

Jídlo musí být radost i při hubnutí

Nemá smysl nutit se jíst něco, co vám nechutná, jen proto, že vám to doporučil specialista. Stejně tak podle Nikoly není nutné se trápit tím, zda potravina obsahuje lepek či ne, pokud nemáte intoleranci. To, co je důležité, je pestrost.

„Lidi by měli přijmout aspoň 30 různých rostlinných potravin. Počítá se tam jak koření, počítá se tam ovoce, zelenina. Měli  bychom jíst zhruba 30 jakoby různých, aby vlastně to trávení fungovalo  dobře.“ Vysvětluje Nikola.

Takže ona fakt jako ta pestrost té stravy je důležitá a hodně lidí se mě právě i na instagramu ptá jak já jím téměř pořád to samé dokola.  A všichni vlastně jíme zhruba nějakých 30 jídel pořád dokola, ať si řekneš, že ne, tak většinou jo. Kór, jestli si člověk vaří doma, tak si většinou vaříš pořád to samé. Pořád jsou tam brambory, rýže…

Nechcete-li tedy jíst pořád to samé a chcete-li mít pestřejší jídelníček, neváhejte se inspirovat klidně na instagramu. Zaměřte se ale na výživové poradce, trendy u influencerů nejsou vždy tou nejlepší volbou.

Chcete o správné výživě a hubnutí vědět více? Pusťte si celou epizodu podcastu s Nikolou Homolkovou!