Podcast-Autentická Výzva

Honza Slavík: je umělá inteligence pomocník, nebo hrozba?

11.6.2023
Autor:
Pavel D.

Honza Slavík je Business & Innovation designer, který má rozhodně co říci k umělé inteligenci!

Umělá inteligence je nemalou částí veřejnosti viděná jako ohrožení lidských pracovních míst. A celkově je tendence dívat se na AI spíše negativně. Není divu, když takové zprávy nás bombardují z médií. Honza Slavík ale vysvětluje, že je namístě dát spíše na názor odborníků v této oblasti.

Současný odborný pohled je ten, že AI - jakožto každý nástroj - se dá využít i zneužít. Musíme se naučit s umělou inteligencí správně pracovat, stejně jako adaptovat se na tuto (nevyhnutelnou?) změnu. Skutečně, AI se jen tak nezbavíme; naopak o ní uslyšíme stále častěji. Panika je k ničemu, nadšení nebezpečné. Chce to střední, opatrnou, možná až skeptickou cestu.

Kvůli AI v ohrožení nejen dělnické profese

Honza slavík - levý sloupec

Článek je pouze shrnutím toho nejzajímavějšího z podcastové epizody. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte se podívat na Youtube video nebo na Spotify podcast.

Youtube

Spotify

Některé profese jsou "krádeží" pracovních míst ohroženy více než jiné...

Už dlouhou dobu se vědělo, že umělá inteligence se pojí s rizikem ztráty práce pro manuální profese typu dělník či prodavačka. ChatGPT však dokázal, že v ohrožení jsou i kancelářští zaměstnanci apod. 

Proč se bojíme umělé inteligence?

Honza míní, že emoce ohrožení pramení z "mediálního masírování". Z hromadných sdělovacích prostředků jsme už tak přesyceny negativními, úzkostnými zprávami, že "stačí ťuknout do čehokoli, a lidi se rychle vyděsí.” Je v pořádku vidět nebezpečí, ale nesmíme se z toho hroutit; musíme to prostě přijmout a naučit se s tím pracovat, fungovat, racionálně na to reagovat.

Hoďte AI za hlavu a raději se vzdělávejte

AI bude - podle Honzy - “do pěti, deseti let ve spoustě oborů v mnohem větší míře, než je dnes.”

Je potřeba pracovat sám na sobě, abyste si zajistili jistější místo na trhu práce. Samozřejmě, umělá inteligence se nakonec dotkne asi každého, ale vzdělaní, progresivní lidé budou mít větší šanci na přežití a na uchopení situace ve vlastní prospěch. Je to podobné jako expanzí osobních počítačů: museli jsme se jej naučit ovládat, a kdo se tomu hodně věnoval, dnes může být na lukrativních pozicích typu programátor.

Další přirovnání může být “železnice”. Rozšíření železničních sítí vedlo ke změnám v životě lidí - čemuž se museli přizpůsobit - ale hlavně k rozvoji měst.

Umělá inteligence je jako požár: nesmíme panikařit, musíme vymyslet plán, jak se dostat do bezpečí; aneb musíme se zamyslet nad tím, jaký druh práce nám umělá inteligence vezme: pokud mi vezme celé zaměstnání, je namístě se naučit něco jiného; pokud sebere jen část, tak se kariérně zaměřit na tu část práce, která není ze strany strojů ohrožena.

"Snažím se zaměřovat na to, co na trhu teprve bude; ne se to začít učit, až to na trhu bude."

Honza Slavík

Proč vůbec vzniká AI?

Jednoduše - lidé jsou pohodlní, nechtějí (tolik) pracovat. To není nutně negativní. Umělá inteligence nám může usnadnit/automatizovat různé úkony, takže můžeme ušetřit energii a věnovat ji jinde. Například Slavík přiznává, že 50% jeho práce je v dohledné době automatizovatelných umělou inteligencí. Jedná se zrovna o tu část práce, která ho spíše zdržuje a otravuje, než posouvá. Takže pokud to zastane AI a Honza zároveň nezpohodlní, bude se moci rychleji vyvíjet…

Právě technologie mají tendenci lidstvo zpohodlňovat, ač je to spíše o našem nastavení (a vůli): například nemusíme mít auto, ale můžeme chodit na MHD.

Je naše společnost k ničemu?

Honza přiznává, že české společnost má více než jednu mouchu. Nicméně celkově vidí Česko spíše pozitivně. Nemáme zde války, je tu zdravotnictví zdarma.

Kde najdete Honzu Slavíka?

Honza Slavík - jakožto business profesionál - je aktivní na síti LinkedIn a na Twitteru. Jako typický freelancer má i vlastní webovky. Nechybí ani klasická dvojice sociálních médií: Facebook a Instagram.

Zajímavostí je, že Honza není žádný “kancelářský povaleč”. Dost sportuje (včetně přemýšlivého pochodování po bytě), jak ukazuje zejména jeho Instagram profil. Udržovat se v pohybu je jedním ze způsobů, jak zdravě pracovat u počítače.

Tak na co čekáte?

Pusťte si podcast Autentická výzva, epizodu s Honzou Slavíkem a získejte nový pohled na AI!

https://youtu.be/PrVlPBr9skQNebo se mrkněte alespoň na upoutávku k dílu podcastu.https://youtu.be/W92FQuzxopc

Líbil se vám podcast s Honzou Slavíkem?

Tak co se podívat ve Spotify na další podcasty Zábavných médií? ... Tedy chtěli jsme říci "Autentických médií".

Naše Spotify

Zajímají vás další epizody podcastu "Autentická výzva" od Autentických médií? Podívejte se na Youtube kanál Autentická výzva -  a to na playlist "Celé epizody".