Kelvin Soquessa aka Goldenboy: Mladý mistr boxu s velkými ambicemi a srdcem pro inspiraci
Kelvin Soquessa, 20letý český boxer, má jasný cíl: olympijské zlato. Přestože se mu ho zatím získat nepodařilo, nevzdává se a usilovně trénuje. Jaké překážky musel na své cestě překonat a co ho motivuje? Přečtěte si, o čem je řeč v další epizodě podcastu Autentická Výzva!
Jak vznikl box?
Kořeny boxu sahají až do starověku. Kdy a jak přesně vznikl nevíme, ale například již na kamenných deskách ze starověké Mezopotámie můžeme vidět zobrazené muže zapojené do pěstních soubojů. Ve starověkém Řecku byl box považován za velmi ušlechtilý sport a byl součástí antických olympijských her.
Dnes je box moderním olympijským sportem, který vyžaduje nejen fyzickou sílu, ale i vysokou úroveň techniky a taktiky. Tak, jak ho známe dnes, vznikl díky anglickému šermíři Jamesi Figgovi. Ten vytvořil první pravidla tohoto sportu a založil školu boxu.
Box je sport, který v sobě spojuje sílu, eleganci a odvahu. Dva soupeři se v ringu utkávají v epickém souboji, kde každý úder může rozhodnout o vítězi. Je to sport, který vyžaduje nejen fyzickou zdatnost, ale také železnou vůli. Cílem je knockoutovat soupeře nebo ho porazit pomocí úderů, které mu přidají body.
Jaká jsou pravidla boxu?
Zápas se odehrává v ringu, což je vyvýšené, čtvercové nebo osmiúhelníkové oplocení. Každý zápas se dělí na několik kol, obvykle tři až dvanáct.Boxeři jsou rozděleni do různých váhových kategorií, aby se zajistila spravedlivá soutěž.
Boxeři mohou útočit pouze pěstmi. Údery musí být směřovány výhradně na přední část těla soupeře nad pásem. Zakázané jsou údery na zátylek, pod pás, do rozkroku nebo do zadní části hlavy. Aby si příliš neublížili, nosí při zápase boxeři speciální výstroj - rukavice, chránič zubů, suspenzor a bandáže.
Na průběh zápasu dohlíží rozhodčí a hlídá, aby nebyla porušena pravidla. Na konci každého kola hodnotí výkon boxerů a uděluje body za přesné údery, aktivitu a dominanci v ringu.
A jak zápas skončí? Pokud boxer dostane úder, po kterém není schopen pokračovat v zápase, je K.O., tedy knockoutován. Zápas také může být ukončen předčasně, pokud je jeden z boxerů zraněn nebo se nedokáže soupeři bránit. To se pak jedná o TKO, tedy technický knockout.
Jak se Kelvin dostal k boxu?
Kelvin mluví v podcastu o svých začátcích v boxu. Jako teenager chodil do třídy s klukem, jehož tatínek byl majitelem posilovny, ve které dnes Kelvin trénuje. S kamarádi si chodili do posilovny jen tak „zabouchat“. „Vzali jsme starý rukavice, ani jsme neměli chrániče na zuby, jen tak jsme se mlátili, to tam bylo třeba dejme tomu 12, 13 ale v tom gymu už jsem se pohyboval.“
Kelvin zmiňuje i své domácí podmínky v té době, které nebyly úplně ideální.
“Když jsem byl mladší a začínal jsem s tím boxem, tak jsem neměl doma úplně dobré zázemí a celkově toho moc nebylo. A ten box, tam jsem se dostal v gymu. Ten jsem dostal možnost do něčeho dát všechno a člověk, který nemá nic, tak jako hrozně rád investuje všechno, protože nemá co ztratit".
Dále dodává, že "kdybych chtěl být právník, kdybych chtěl být já, nevím herec, kdybych chtěl bejt cokoli, bych si přál. Tak já bych mohl jenom v tu chvíli, tak jsem mohl být asi jenom boxer, protože mi bylo 15“.
Kdy začal Kelvin profesionálně boxovat?
Kelvin se začal boxu profesionálně věnovat v listopadu 2018, kdy vyhrál svůj první zápas. „Můj první vyhraný zápas byl to v listopadu 18-11, to bylo, no já jsem vyhrál ten zápas a bylo hrozně těžké takové období". Tento zápas pro něj znamenal důležitý krok a dodal mu pocit, že konečně přebírá iniciativu ve svém životě.
Jaké jsou Kelvinovy největší úspěchy v boxu?
První vyhraný zápas odstartoval jeho dráhu profesionálního boxera a za tu dobu má za sebou již několik úspěchů. V rozhovoru zmiňuje, že vyhrál mistrovství republiky, což mu přineslo uznání a podporu od přátel, i když jeho rodiče nebyli v té době plně zapojeni do jeho boxerské kariéry. Jeho splněným snem však byla letošní účast na kvalifikaci na olympiádu v Paříži, kde se sice neprobojoval až na olympiádu, nicméně to byl významný úspěch.
První vítězství mu otevřelo dveře do světa profesionálního boxu. Od té doby sbírá zkušenosti a úspěchy. Získal titul mistra republiky a letos se zúčastnil olympijské kvalifikace. I když se mu zatím nepodařilo splnit svůj největší sen, je na sebe pyšný. Málokdo se totiž dostane tak daleko. Čeští boxeři bohužel zatím v kvalifikacích na olympiádu nebyli vždy úspěšní. Letos se tam neprobojoval žádný.
Posledním českým olympijským medailistou v boxu je Rudolf Kraj, který vybojoval stříbrnou medaili na Olympiádě v Sydney v roce 2000. V roce 2012 se podařilo kvalifikovat na Olympijské hry v Londýně Zdeňku Chládkovi. Uvidíme, zda se Kelvinovi poštěstí za 4 roky v Los Angeles.
Jaké má Kelvin Soqueesa v boxu ambice?
Kelvinovy ambice sahají daleko za hranice ringu. Chce být nejen šampionem, ale také inspirací pro všechny,zvláště mladé lidi. "No to pro mě, znamená to bejt víc než ten sport bejt ikona, která motivuje lidi, děti, právníky všechny, ale není to jenom sport, to je stejný jako Muhammad, ale Michael Jordan a bůh ví kdo další, ty jsou víc než ten jejich sport a jejich odvětví. “,říká.
Jak vypadá Kelvinův den, když trénuje? Jaký typ boxera je a jaké jsou jeho strategie? Jak to má s rodinou a kamarády teď a jak se vyrovnává s tlakem a očekáváními v prostředí profesionálních sportů? Poslechněte si celou epizodu na Youtube či Spotify a zjistěte vše!